Do Ruska jsme vyrazili s dvoudenním předstihem

9.1.2006
O dva dny dříve, už dnes dopoledne, odcestoval náš tým k dalšímu euroligovému zápasu do Ruska. Ve středu nás tam čeká zřejmě vůbec nejtěžší soupeř, s jakým se můžeme na evropské scéně potkat. Samara potvrzuje svou extratřídu i v letošním ročníku Evropské ligy. Tabulce skupiny A vládne s bilancí sedmi vítězství a jediné porážky!
"Cestování do Ruska není úplně jednoduché," hlásil z moskevského letiště hlavní trenér Lubor Blažek. Naše basketbalistky si v tomto týdnu vychutnají čtyřdenní ruskou misi. "Domů se vracíme až ve čtvrtek," doplnil Blažek. Vzhledem k tomu, že jeho svěřenkyně dorazí do dějiště utkání velice brzy, budou mít dostatek času na seznámení s prostředím. Co lze říci o Samaře? Především to, že patří do absolutní evropské špičky, což nejlépe dokumentuje pohled na aktuální tabulku skupiny A. Ruský celek má velice silný a široký kádr. Nejlepší střelkyní je s průměrem téměř šestnácti bodů na zápas belgická reprezentační pivotka Ann Wauters (k tomu ještě 7,3 doskoku), v dvouciferných číslech jsou ještě ruská dlouhánka Maria Štěpanova (12 bodů a 11,4 doskoku) s francouzskou, jen 166 cm měřící rozehrávačkou Edwige Lawson (11 bodů, 5,4 doskoku a 3,1 asistence). Velké nebezpečí hrozí i od křídelnic Arteschiny a Ambrosimové. Na domácí palubovce si hvězdný tým Samary udržuje stoprocentní úspěšnost. V dosavadním průběhu Euroligy zakolísal pouze v Maďarsku, v Pécsi prohrál překvapivě jasně 68:80. V posledním střetnutí deset dní před Vánoci deklasoval ve Francii tamní Mondeville 83:49! Svěřenkyně trenéra Igora Grudina jsou nejlépe střílejícím celkem skupiny A (průměr 75,2 bodu na zápas), v tomto směru však naše hráčky za nejbližším soupeřem zaostávají jen o pět bodů (70,2). Největší chloubou Samary je však defenzívní činnost. Jen těžko prostupná obrana povolí svým protivníkům v průměru jen 57,5 bodu na zápas, kdežto naše hráčky průměrně obdrží o téměř dvacet bodů více (76,8). Jak to bude vypadat ve středu v Rusku? Jedno je jisté. USK čeká opravdová prověrka jeho současných kvalit. Jak jsme v těžké zkoušce obstáli se dovíte ve středu večer okolo 21. hodiny. Utkání mezi Samarou a USK Praha začíná 10. 1. o dvě hodiny dříve. Soupiska týmu VBM-SGAU Samara Rozehrávačky: 8 Edwige Lawson (166 cm) 18 Tatiana Korovushkina (170 cm) Křídla: 4 Olga Arteshina (190 cm) 6 Svetlana Abrosimova (185 cm) 10 Ilona Korstin (183 cm) 13 Amaya Valdemoro (183 cm) Pivotky: 5 Nathalie Lesdema (190 cm) 11 Maria Stepanova (202 cm) 12 Ann Wauters (195 cm) 17 Ekaterina Lapshina (188 cm)