V poháru jsme ve finále

15.3.2008
Basketbalistky ZVVZ USK Praha si podle očekávání zajistily postup do finále Trocal Českého poháru. V dnešním semifinálovém utkání porazily brněnský Valosun o dvacet bodů a zítra krátce před polednem je čeká souboj o celkové prvenství s Gambrinusem Brno, který suverénně přehrál pražskou Spartu.
TROCAL ČESKÝ POHÁR – SEMIFINÁLE Valosun Brno – ZVVZ USK Praha 85:105 (16:33, 40:58, 63:82) Hráčky v modrožlutých dresech si vypracovaly rozhodující náskok již v úvodní části hry. V polovině 6. minuty zvyšovala Lindsay Whalen přesnou trefou z perimetru už na 17:4 a o tři minuty později narostl rozdíl ve skóre až k hranici dvaceti bodů (31:13 ve prospěch ZVVZ USK). V dalším průběhu prvního poločasu se brněnskému týmu podařilo snížit až na 40:48 (18. minuta), jenže koncovka druhé čtvrtiny se odehrála zcela v režii favorita, který nastřílel deset bodů v řadě a znovu výrazněji odskočil. Valosun sice ani tentokrát nerezignoval a Hejdová upravila patnáct minut před koncem dvěma trestnými hody na 58:69, ale přelom třetí a čtvrté části hry jsme vyhráli 17:5 a o našem vítězství nebylo pochyb. "Už v první čtvrtině jsme získali rozhodující náskok a pak jsme jej pohodlně drželi až do konce utkání," stručně zhodnotil semifinálový zápas hlavní kouč vítězek Lubor Blažek. Ofenzivu Valosunu táhla především pivotka Miloslava Svobodová (19 bodů, z pole 7/13, trestné hody 4/4), střelecky se dokázaly prosadit i Romana Hejdová (14 bodů), Modupe Ishola (13 bodů) a Andrea Belanská (12 bodů). ZVVZ USK měl ještě o jednu dvoucifernou střelkyni více. Janel Burse proměnila během necelých 23 odehraných minut 9 ze 14 střeleckých pokusů z pole a nastřílela rovných 20 bodů, po 15 bodech zaznamenaly Kateřina Elhotová (z pole 7/12) s Markétou Mokrošovou (navíc 4 asistence). O jediný bod méně nastřílela Lindsay Whalen (navíc 7 doskoků, 5 asistencí a 4 získané míče) a Michaela Ferančíková si připsala double-double za 10 bodů a 12 doskoků. Střelkyně: Valosun - Svobodová 19, Hejdová 14, Ishola 13, Belanská 12, Vlková 7, Kysilková 6, Zrůstová 6, Mrhálková 6, Giacintová 1, Ciulisová 1 ZVVZ USK - Burse 20, Elhotová 15, Mokrošová 15, Whalen 14, Ferančíková 10, Karpova 8, Godin 6, Štěpánová 5, Pecková 4, LeDréan 4, Hartigová 4 1. semifinále Gambrinus Brno – Sparta Praha 106:55 (29:13, 53:30, 82:45) Nejlepší střelkyně: Kulichová 23, Žirková 20, Veselá 17 – Louden 23, Obrusníková 12 Další program Trocal ČP (neděle 16. 3.) Utkání o 3. místo: Valosun Brno – Sparta Praha (9 hodin) Utkání o 1. místo: Gambrinus Brno – ZVVZ USK Praha (11.30)