Šlágr v Brně rozhodla až poslední čtvrtina

16.2.2008
Fantastickou první čtvrtinu odehrály basketbalistky ZVVZ USK Praha na palubovce brněnského Gambrinusu v dnešním šlágru 17. kola Trocal ŽBL. Po úvodních deseti minutách vedly o osmnáct bodů (ale ve druhém poločase náporu čtvrtfinalistek Euroligy neodolaly a i podruhé v sezoně s nimi prohrály.
17. KOLO TROCAL ŽBL: Gambrinus Brno – ZVVZ USK Praha 91:76 (14:32, 46:51, 68:68) Na co naše hráčky v úvodu zápasu sáhly, to jim vyšlo. Zatímco brněnský tým proměnil v první části hry jen 5 z 18 střeleckých pokusů z pole (úspěšnost pouhých 27,8%), ZVVZ USK trefil 12 ze 17 střel (70,1%, z toho trojky 4/7), a tak nebylo divu, že v 6. minutě vedl 22:8 a o chvíli později dokonce 32:14! Poté se ale domácí basketbalistky začaly na útočné polovině hřiště mnohem více prosazovat, což se pochopitelně projevilo i na průběžném stavu. Vedení jsme si sice udrželi až do přestávky, jenže se smrsklo jen na pět bodů, a když pak na začátku 25. minuty proměnila Hana Machová dva trestné hody, Brno vůbec poprvé vedlo. Rozdíl ve skóre navíc velmi rychle narostl do dvouciferné podoby (66:56) a zdálo se, že obhájkyně titulu definitivně přebírají kontrolu nad vývojem utkání. Závěr třetí čtvrtiny ale ZVVZ USK zvládl bravurně: po šňůře 12:2 dokázal vyrovnat a bylo jasné, že o výsledku rozhodne až poslední hrací období. V něm už se bohužel naplno projevily problémy s fauly, s nimiž se naše družstvo potýkalo prakticky hned od první čtvrtiny. V 31. minutě se vyfaulovala do té doby velmi dobře hrající Kateřina Elhotová, pozor si musely dávat i Janell Burse s Lindsay Whalen. Naději na vítězství jsme mohli živit ještě 6,5 minuty před koncem, kdy mělo Brno k dobru pouhé dva body (74:72). Následná osmibodová šňůra favorita ale znovu znamenala nárůst rozdílu ve skóre na deset bodů (82:72) a ve zbývajících minutách už si Gambrinus své vítězství pohlídal. "Začátek byl z naší strany velice vlažný, ale od druhé čtvrtiny se náš výkon zlepšil a ve druhém poločase už jsme byli jasně lepším družstvem," prohlásil trenér vítězek Jan Bobrovský. Jeho protějšek Lubor Blažek zhodnotil zápas takto: "Soupeře jsme v první čtvrtině zaskočili vynikající hrou a vedení jsme si pak udrželi až do třetí části hry. Ve čtvrté čtvrtině nám však už docházely síly a domácí díky zlepšené hře získaly vítězství." V brněnském týmu nastřílelo šest hráček 11 a více bodů (nejlepší Hamchetou Maiga-Ba 17 bodů, Hana Machová 15 bodů a 10 doskoků, Eva Vítečková 15 bodů). ZVVZ USK měl ofenzivního lídra v Lindsay Whalen, která zaznamenala 23 bodů a doskočila 7 míčů. Markéta Mokrošová nastřílela 17 bodů (trojky 3/7), do dvouciferných čísel se dostaly ještě Michaela Ferančíková (12 bodů) s Janell Burse (11 bodů). Brňanky měly jednoznačnou převahu v doskakování (41 - 28, útočné doskoky 15 - 6), ztratily o sedm míčů méně (11 - 18) a z trestných hodů vytěžily o 12 bodů víc než naše hráčky (21/29 - 9/10). Střelkyně: Brno - Maiga-Ba 17, Machová 15, Vítečková 15, Ivkovičné 12, Whitmore 11, Večeřová 11, Kulichová 4, Žirková 3, Veselá 3 ZVVZ USK - Whalen 23, Mokrošová 17, Ferančíková 12, Burse 11, Elhotová 9, Godin 2, Karpova 2 Další výsledky 17. kola: Karlovy Vary - Kara Trutnov 57:56 (13:18, 29:31, 42:45) Slovanka Tábor - Ústí nad Labem 91:66 (22:24, 41:35, 70:49) Hradec Králové - BK Strakonice 73:56 (16:12, 28:23, 50:34 Sparta Praha - Valosun Brno (hraje se 20. 2.)