Porážka znamená konec postupových nadějí

16.1.2008
O sedm bodů prohrály basketbalistky ZVVZ USK Praha v předposledním utkání základní skupiny Evropské ligy na palubovce španělského klubu Halcon Avenida Salamanca. Co to znamená? Naše družstvo bohužel definitivně ztratilo šanci na postup do play-off.
9. KOLO EVROPSKÉ LIGY: Halcon Avenida Salamanca - ZVVZ USK Praha 80:73 (16:18, 35:38, 60:55) V prvním poločase to pro náš tým vypadalo velmi nadějně. Po vyrovnané úvodní čtvrtině se nám ve druhé části hry podařilo výrazněji bodově odskočit, když jsme vyhráli úsek hry mezi 16. a 17. minutou 6:0 a vedli jsme až o devět bodů (36:27 a o chvíli později ještě 38:29). Přelom obou poločasů však vyzněl mnohem lépe pro Avenidu, která přidala k šesti bodům v závěru první půle další čtyři v úvodu té druhé, nastřílela tak deset bodů v řadě a rázem těsně vedla (39:38). V té chvíli ještě ZVVZ USK nápor svých hostitelek zachytil a ve 26. minutě prohrával po koši Janell Burse o jediný bod, nicméně pak přišla další šňůra domácího družstva. Salamanca střílela během jedné a čtvrt minuty osm trestných hodů za sebou (všechny proměnila (Santos 6/6, Montaňana 2/2) a díky tomu postupně navýšila svůj náskok na devět bodů. Na konci třetího hracího období se ale rozdíl ve skóre opět smrskl na pouhé tři body, a když Markéta Mokrošová trefila dvě minuty před koncem trojku, stále jsme mohli pomýšlet na dvoubodový zisk - Salamanca byla totiž napřed o jediný koš (72:70). Koncovka nám ale bohužel vůbec nevyšla. Španělky přidaly v rozmezí 34 vteřin dalších šest bodů a o osudu zápasu bylo definitivně rozhodnuto. "Myslím, že jsme odehráli výborný zápas, hlavně v obraně. Vyřazení je nepříjemné, je to zkušenost, ale hodně trpká. Ale nesmíme to zabalit, musíme se proti Šibeniku důstojně rozloučit a pak se soustředit na ligu," řekl po utkání agentuře ČTK hlavní kouč Lubor Blažek. Podle něj bylo jedním z klíčových momentů vyloučení Lindsay Whalen. "Když jsme v první půli vedli o devět, pískli jí nesportovní faul, potom si na ni počkali a pískli jí druhý. To jsem ještě v basketu neviděl. Zápas to hodně ovlivnilo, a i když se nechci vymlouvat, zdálo se mi, že rozhodčí trochu podlehli atmosféře. I počet trestných hodů byl dost podivný." Zatímco domácí basketbalistky střílely celkem 31 trestných hodů, ZVVZ USK jen 13. Salamanca tak vytěžila z šestek o devatenáct bodů víc... Nejlepší střelkyní vítězek byla se 17 body Alessandra Santos (z pole 4/8, trestné hody 9/12), po 13 bodech zaznamenaly Anna Montaňana (ta navíc doskočila 11 míčů) s Isabel Sanchez a 10 bodů přidala Anke De Mondt. V našem týmu byla ofenzivním lídrem autorka 16 bodů Michaela Ferančíková (z pole 7/14), která si navíc díky 11 doskokům připsala ceněný double-double. Po 12 bodech nastřílely Lindsay Whalen (6/13) a Sandra LeDréan (navíc 13 doskoků a 4 asistence), do dvouciferných čísel se dostaly ještě Kateřina Elhotová (11 bodů, trojky 3/4) s Janell Burse (10 bodů). Střelkyně: Salamanca - Santos 17, Montaňana 13, Sanchez 13, De Mondt 10, Bermejo Moreno 9, Matič 6, Reid 6, Dominguez 4, Marcos 2 ZVVZ USK - Ferančíková 16, Whalen 12, LeDréan 12, Elhotová 11, Burse 10, Hartigová 6, Mokrošová 6 Další zápasy skupiny B: Wisla Krakov - JBS Šibenik 55:69 UMMC Jekatěrinburg - Basket Bourges 62:64