Na Brno jsme nestačili, v lize jsme poprvé prohráli

15.12.2007
O osmnáct bodů prohrály basketbalistky ZVVZ USK Praha šlágr 8. kola Trocal Ženské basketbalové ligy s brněnským Gambrinusem. Hostující hráčky si téměř po celý zápas udržovaly dvouciferné vedení a z rytmu je nevyvedla ani naše sedmibodová šňůra v polovině závěrečné čtvrtiny.
8. KOLO TROCAL ŽBL: ZVVZ USK Praha – Gambrinus Brno 60:78 (15:25, 26:39, 46:59) Zápas bohužel hodně ovlivnily potíže s fauly, do nichž se v úvodních minutách dostaly hned tři naše basketbalistky. Podkošové hráčky Janell Burse a Michaela Hartigová měly na svém kontě už v první čtvrtině tři osobní chyby – obě je stihly nasbírat za necelých pět minut hry, ve druhém hracím období totéž potkalo i klíčovou rozehrávačku Lindsay Whalen. Jistě není bez zajímavosti, že po třinácti minutách hry byl poměr faulů 15 – 7... Brňanky si již v první desetiminutovce vypracovaly dvouciferné vedení, které sice ZVVZ USK v dalším průběhu prvního poločasu snížil na polovinu (22:27), avšak hostující hráčky přesto vstupovaly do druhé půle s třinácti body k dobru. Po trojce Evy Vítečkové z poloviny 25. minuty narostl rozdíl ve skóre na patnáct bodů (34:49), další důležité zásahy z perimetru měla vždy v klíčových okamžicích "po ruce" slovenská reprezentantka Zuzana Žirková. V poslední čtvrtině už se našemu týmu přes veškerou snahu nepovedlo utkání více zdramatizovat. Trojka Lindsay Whalen sedm minut před koncem sice natáhla šňůru ZVVZ USK na 7:0 a znamenala korekci průběžného stavu na 56:65, jenže Gambrinus nastřílel po oddychovém čase devět bodů v řadě, a tak jsme poprvé v letošním ročníku Trocal Ženské basketbalové ligy prohráli. Nejlepší střelkyní v našem týmu byla s 19 body Michaela Ferančíková, která proměnila 7 ze 14 střel z pole, 5 ze 6 trestných hodů a navíc doskočila 9 míčů. Jen o tři body méně zaznamenala Lindsay Whalen (z pole 7/16), Jelena Karpova nastřílela 9 bodů (z pole 2/6, trestné hody 5/6). Brněnskou ofenzívu táhly hlavně Zuzana Žirková (22 bodů, trojky 4/7), Eva Vítečková (17 bodů, z pole 6/11) a Timea Ivkovičné (15 bodů, z pole i trestné hody shodně 5/6). V úspěšnosti střelby z pole na tom byla obě družstva podobně (34,4% - 36,5%), ovšem vítězky měly díky výbornému útočnému doskoku (poměr útočných doskoků byl 5 - 15!!!) o deset střeleckých pokusů více. "Byl to hezký a kvalitní zápas dvou družstev hrajících Euroligu. Hostující hráčky si v první čtvrtině vypracovaly desetibodový náskok, který se jim podařilo udržet v průběhu celého utkání," řekl domácí asistent Ivan Beneš. Brněnský trenér Jan Bobrovský byl s výsledkem pochopitelně spokojen. "Zahráli jsme velmi dobré utkání, kterým jsme završili náročný týden. Chtěli bychom, aby nám to vydrželo do středy." Střelkyně: ZVVZ USK - Ferančíková 19, Whalen 16, Karpova 9, Elhotová 7, Hartigová 4, LeDréan 3, Burse 2 Brno - Žirková 22, Vítečková 17, Ivkovičné 15, Maiga-Ba 6, Whitmore 6, Kulichová 5, Machová 5, Večeřová 2 Další výsledky 8. kola: Ústí n. L. – Slovanka Tábor 74:67 (13:20, 32:35, 54:52) Kara Trutnov - Karlovy Vary 64:53 (20:18, 39:26, 49:42) Valosun Brno - Sparta Praha 89:70 (16:15, 35:29, 53:48) BK Strakonice - Hradec Králové 58:91 (18:21, 28:37, 39:64)