Jekatěrinburg jsme potrápili, ale na výhru to nestačilo

12.12.2007
Lídr skupiny B - špičkový ruský tým UMMC Jekatěrinburg - musel na Folimance vynaložit hodně úsilí, aby potvrdil roli favorita a odvezl si z Prahy dva body. Basketbalistky ZVVZ USK své soupeřky v 6. kole Evropské ligy pořádně prohnaly a naději na výhru definitivně ztratily až v posledních minutách.
EVROPSKÁ LIGA - 6. KOLO: ZVVZ USK Praha - UMMC Jekatěrinburg 72:81 (21:17, 42:41, 57:65) Na začátku 2. minuty to bylo 0:5, jenže úsek hry mezi 4. a 6. minutou jsme vyhráli 8:0 a mírný náskok jsme si udrželi až do konce první čtvrtiny. Ve druhé části hry sice ruský tým kontroval a postupně si vypracoval až dvanáctibodový náskok, ovšem konec úvodního poločasu se odehrál jednoznačně v režii ZVVZ USK: šňůra 16:3 znamenala obrat, který pochopitelně dodal zápasu na zajímavosti. Klíčový význam pro konečný výsledek měla třetí čtvrtina. Hostující družstvo v ní totiž velmi rychle získalo zpět dvouciferné vedení, které se sice v posledním hracím období dvakrát smrsklo na pouhých pět bodů (66:71 a o chvíli později 68:73), ale zkušený soupeř už si očekávaný triumf pohlídal. Čtyři hráčky ZVVZ USK nastřílely dvouciferný počet bodů. Rozehrávačka Lindsay Whalen proměnila 7 z 20 střel z pole, 6 z 9 trestných hodů a k 21 bodům přidala 11 doskočených míčů a 5 asistencí. Double-double za 13 bodů a 12 doskoků (z toho 6 v útoku) si připsala pivotka Janell Burse, po 13 bodech nastřílely i Michaela Ferančíková (z pole 4/13) se Sandrou LeDréan (6/14). Vítězky spoléhaly na útočné polovině hřiště zejména na tři hráčky. Sandrine Gruda nastřílela 19 bodů (z pole 8/15), Penne Taylor 17 bodů (z pole 5/7, trestné hody 6/7) a Deanna Nolan 16 bodů (7/11). Další tři basketbalistky Jekatěrinburgu zaznamenaly mezi osmi a deseti body. Naše hráčky se tentokrát vyvarovaly zbytečných míčových ztrát a dokonce ztratily o jeden míč méně než UMMC (12 - 13), navíc se dokázaly prosazovat na útočném doskoku (poměr útočných doskoků byl 19 - 12!!!). Svěřenkyním trenérů Lubora Blažka a Ivana Beneše se však bohužel nevedlo při střelbě z čáry trestného hodu. Proměnily pouze 14 z 25 pokusů (úspěšnost 56%), zatímco hráčky ruského klubu 15 z 18 (83,3%). Jedenáct zahozených šestek nám pochopitelně v konečném účtování hodně chybělo... "Škoda, že jsme v určitých fázích neubránili rychlé protiútoky, ve druhé půli jsme navíc přestali vyhrávat obranné doskoky," řekl ČTK hlavní trenér Lubor Blažek. ""Jekatěrinburg je velice silný, to je ale po dnešku jasné snad každému. Přesto jsme s nimi dokázali hrát, byl to docela jiný zápas než u nich." Střelkyně: ZVVZ USK - Whalen 21, Ferančíková 13, LeDréan 13, Burse 13, Mokrošová 8, Elhotová 2, Godin 2 Jekatěrinburg - Gruda 19, Taylor 17, Nolan 16, Jones 10, Bibrzycka 9, Batkovič 8, Harrower 2