Nehráli jsme špatně, přesto jsme prohráli

30.11.2007
Zápas dvou rozdílných poločasů odehrál ZVVZ USK Praha ve čtvrtém pokračování letošního ročníku Evropské ligy. V tom prvním povolil Salamance nastřílet 37 bodů a vypracoval si pětibodové vedení, avšak po přestávce nenašel na ofenzívu Avenidy účinnou protizbraň a výsledkem byla třetí porážka.
Trenér Lubor Blažek byl i den po utkání pochopitelně zklamaný, ale na hře našich basketbalistek našel i pozitiva. Lubore, klíčovou pasáží hry byla třetí čtvrtina, kterou jsme prohráli o třináct bodů, souhlasíš? Ta zápas určitě rozhodla. Ve třetí čtvrtině se utkání lámalo, Salamanca ho otočila a získala hlavní náskok. Já nebudu říkat, že jsme prohráli kvůli rozhodčím, protože s tím se ani ztotožnit nechci, ale je fakt, že metr rozhodčích na nás a na ně byl úplně jiný. Oni mohli hrát svou tvrdostí a my jsme byli za každý kontakt trestáni trestnými hody. Je fakt, že hra 1 na 1 v obraně byla naše slabina, na druhou stranu každý náš zákrok v této hře byl trestaný faulem. Možná i z těchto důvodů se obrana rozpadala. V prvním poločase jsme soupeře udrželi na 37 bodech, ve druhém nám ale Salamanca nastřílela 51 bodů. Kde byl hlavní problém? Ve hře 1 na 1. V každém zápase jsou chvíle, kdy hra dojde do této situace a nejde to řešit nějakou výpomocí, přebráním či zdvojením. A tam jsme, myslím, selhali. Jak jsem už ale řekl, jakýkoliv náš dotek byl posuzován jako faul. Útočně jsme nehráli špatně, procento střelby dvojek a trojek bylo dobré, ale rozdíl v počtu trestných hodů byl opravdu velký. V závěru jsme se dotáhli na rozdíl šesti bodů, bylo ještě v našich silách koncovku více zdramatizovat, případně pomýšlet na obrat? Já si myslím, že asi jo. Kdyby Anka DeMondt nedala trojku z dvojtaktu, takovou jednonožku, tak to utkání ještě bylo hratelné. Tohle byla rána, která už se potom nedala dohnat. Proč se nedostala více do hry Janell Burse, která měla pouhých 5 střeleckých pokusů ze hry? Tady je to prostě o pocitu trenéra. Někdo nad tím bude přemýšlet, ale je fakt, že trenér nemění názor na hráče během utkání a dává mu šance opakovaně, protože ví, že dlouhodobě je to hráč, na kterém hra stojí. Je fakt, že Janell hrála s bolestí v krku a řekla to až po zápase. Bylo na ní vidět, že nehraje úplně v pohodě. Vůbec poprvé v letošním ročníku Euroligy jsme měli méně míčových ztrát než soupeř - 12 oproti 17. Lze brát alespoň toto jako pozitivum? Já si myslím, že v naší hře bylo víc pozitiv. Hlavní problém byl ale doskok, tam nás Avenida přehrála. Chyběly nám opakované doskoky, koše s faulem, kdežto oni se tím živili. Někdy je lepší hrát špatně a vyhrát, my teď máme pocit, že jsme nehráli špatně, a přesto jsme prohráli. Skupina B je zatím velice vyrovnaná. Ač jsme třikrát prohráli, na druhé místo ztrácíme jediný bod. Je tedy jasné, že je potřeba mít stále zvednuté hlavy a udržovat v týmu pracovní atmosféru, je to tak? Ideální je, když jde družstvo do zápasu s tím, že nad ním nevisí ten meč, že musí vyhrát. My jsme teď ale v pozici, že musíme tuhle porážku na venkovním hřišti odčinit a musíme v Šibeniku vyhrát. Domnívám se, že kdyby se nám to povedlo, tak budou mít všechny týmy od druhého do šestého místa bilanci 2-3 a zase se to srovná.