Rozhodla třetí čtvrtina, v EL jsme potřetí prohráli

29.11.2007
O šest bodů prohrály basketbalistky ZVVZ USK Praha svůj čtvrtý zápas v letošním ročníku Evropské ligy. Nad síly našeho družstva byl španělský tým Halcon Avenida Salamanca, který si z Folimanky odvezl po zlepšeném výkonu ve druhém poločase oba body.
4. KOLO EVROPSKÉ LIGY (SKUPINA B): ZVVZ USK Praha - Halcon Avenida Salamanca 82:88 (20:18, 42:37, 53:60) Klíčovou pasáží hry byla jednoznačně třetí čtvrtina. Po prvních dvou měly hráčky v modro-žlutých dresech k dobru pět bodů, avšak po přestávce začaly mít na obranné polovině hřiště velké problémy. Salamanca vyhrála úsek hry mezi 23. a 27. minutou 15:4 a 7,5 minuty před koncem už vedla o hrozivých třináct bodů. Na konci 38. minuty sice ZVVZ USK snížil na rozdíl šesti bodů (71:77), ale hostující tým poté přidal rychle za sebou pět bodů v řadě a přes mírné komplikace v koncovce (Markéta Mokrošová snížila 25 vteřin před koncem přesnou střelou z tříbodového území na 79:83) už si cenné vítězství nenechal vzít. V našem družstvu hrála prim americká rozehrávačka Lindsay Whalen, ale ani jejích 26 bodů (z pole 8/15, z toho trojky 3/4, trestné hody 7/7) na lepší výsledek nestačilo. Velmi dobrý zápas odehrála i Michaela Ferančíková, která nastřílela 17 bodů (z pole 8/14), do dvouciferných čísel se dostala ještě Kateřina Elhotová (11 bodů, trojky 3/3). Sandra LeDréan proměnila jen 4 z 12 střeleckých pokusů a dostala se na 9 bodů, o bod méně nastřílela Markéta Mokrošová. Pivotka Janell Burse se za 32 minut dostala jen k pěti střelám, z nichž tři trefila a konto ZVVZ USK obohatila 7 body. Avenida spoléhala zejména na skvěle střílející Annu Montaňanu, autorku 22 bodů (z pole 9/10, z toho trojky 2/2!), další čtyři hráčky zaznamenaly mezi 10 a 14 body. Naše basketbalistky si udržely úspěšnost střelby z pole na 50% (32/64), avšak soupeřky na tom byly ještě o poznání lépe (59,6% - 31/54). K výhře jim však pomohl především velký počet trestných hodů. Zatímco domácí tým jich měl k dispozici pouze 13, z nichž 10 proměnil (76,9%), Salamanca střílela o dvacet (!) šestek více (22/33 - 66,7%). "Nechci snižovat výkon soupeře, vyhrál zaslouženě, ale počet trestných hodů není plně odpovídající tomu, co jsme na palubovce viděli," říkal ČTK kouč ZVVZ USK Lubor Blažek. "Vždyť soupeř házel třiatřicet trestných hodů a my jen třináct. Ten metr na nás byl určitě přísnější." Střelkyně: ZVVZ USK - Whalen 26, Ferančíková 17, Elhotová 11, LeDréan 9, Mokrošová 8, Burse 7, Hartigová 2, Pecková 2 Salamanca - Montaňana 22, Santos 14, DeMondt 11, Bermejo 11, Matič 10, Marcos 9, Sanches 7, Reid 4