Úvodní výhra na MS U19

15.7.2023
Český výběr do devatenácti let vstoupil vítězně do měření se světovou konkurencí. V úvodním duelu jednoznačně přehrál Egypt a zítra tak se vztyčenou hlavou může vyrazit na favoritky turnaje, Kanaďanky. Zápas začíná v 12:15.

Češky vlétly do zápasu kvalitní hrou na obrané polovině a rychle si vypracovaly osmnáctibodové vedení. Až do toho okamžiku byla egyptská hra mdlá a bez nápadu. Pak se však Afričanky probraly a závěrečnou část první čtvrtiny ovládly 15:8. Lvice po krátké pauze znervózněly a dopouštěly se zbytečných chyb, které přiblížily Egypt na pouhé čtyři body. Posledních 240 vteřin před přestávkou patřilo Češkám. Díky tomu si opět vzaly dvouciferné vedení, které stanovilo poločasové skóre na 48:38.

Českou hru nezpomalila ani přestávka a vedení lvic se tak stále navyšovalo. Tvrdá obrana a zakončení z rychlých protiútoků byl recept na unavené Egypťanky. Basketbalistky Viktora Pruši ve třetí části jednoznačně přehrály své soupeřky a stanovily kurs zápasu k vítězství. To bylo z trenérského pohledu důležité, jelikož se do hry zapojily i méně vytížené hráčky. V poslední části i tyto basketbalistky předvedly své kvality a stanovily finální výsledek utkání na 103:71 ze svého pohledu.

Michal Martišek (asistent trenéra českého týmu): „První čtyři minuty 22:4, fungovalo nám všechno, co jsme si před zápasem řekli. Byli jsme důslední jak na útočné straně, tak zejména v obraně. Získávali jsme už na útočné polovině míče a dávali z toho jednoduché koše. Tak to v tomhle sportu bývá, že když se první čtyři minuty povedou, tak se poleví v koncentraci, což se stalo bohužel i nám. V průběhu druhé čtvrtiny jsme dovolily Egyptu se vrátit na čtyři body. Za tohohle stavu bylo hodně důležité, že jsme do poločasu zvládly alespoň ten desetibodový náskok a dovolím si tvrdit, že jsme zápas rozhodli koncentrovaným vstupem do třetí čtvrtiny, kdy jsme si opět vybudovali až dvacetibodový náskok a výsledkem je konečná výhra o 32 bodů.“

Dominika Paurová (hráčka českého týmu): „Jednoduché to určitě nebylo. Nebránily jsme tak, jak jsme měly. I když jsme z toho občas získávaly balóny a chodily jsme do brejků. V jednu chvíli to bylo asi o čtyři body, takže to jednoduché nebylo, ale přijdou i těžší zápasy. Na začátku jsme přitlačily hodně v obraně a z toho jsme měly jednoduché zisky a rychlé protiútoky.“

Egypt – Česko 71:103 (19:30, 19:18, 12:28, 21:27)
Paurová 19, Velichová 17, Kadlecová 15, Vydrová a Nétková po 9, Přibylová a Čechová po 8, Jedličková a Brožová po 5, Hrubá a Hynková po 4, Staňková 0