Nový partner, cena i cesta USK k rekordu

27.9.2022
Tradiční úvodní tiskovou konferencí v prostorách sportovní haly Královka v Praze na Letné byl zahájen nový ročník nejvyšší ženské basketbalové soutěže. Za účasti zástupců klubů, partnerů, médií i vedení České basketbalové federace odhalil moderátor tiskové konference Tomáš Budka novinky pro ligový ročník 2022/23. Ligový ročník odstartuje prvním kolem už tento pátek, kdy se střetne KP Brno s Levharticemi Chomutov a Trutnov s pražským USK.

Tou největší je spolupráce s novým titulárním partnerem, společností Chance, podle které se liga minimálně po příští tři roky bude jmenovat Chance ŽBL. Titulárního partnera měla ŽBL po několikaleté pauze v posledních třech ročnících, kdy liga spolupracovala s pojišťovnou RENOMIA. Sezóna 2015/16 byla spojena se společností Bonver. Jak celá skupina Tipsport, tak i Chance s českým basketbalem spolupracuje dlouhodobě.

„Skupina Tipsport, jíž je Chance součástí, je největším podporovatelem českého sportu. Chance je partnerem hokeje, házené, fotbalových týmů a jsme moc rádi, že můžeme výrazněji podpořit i český ženský sport. V rámci spolupráce věříme, že výhody budou na obou stranách. Chance bude nabízet klientům na webu a v mobilní aplikaci živé streamy ze zápasů a rozšíří se i kurzová nabídka, což rozšíří povědomí o ženském basketbale, za což budeme moc rádi,“ říká ke spolupráci mediální zástupce společnosti Chance Andrea Žáčková. Právě kvalita živých přenosů z utkání by díky spojení s Chance měla výrazně vzrůst.

Součástí spolupráce s Chance je i nově vzniklá cena, která navazuje na Cenu Renomia udílenou v posledních letech nejlépe doskakující hráčce základní části. Cenu Chance získá hráčka věkem do 23 let (v době odehrání prvního utkání letošního ročníku Chance ŽBL – tedy 30. září jí bude stále ještě 23 let), která bude mít nejlepší poměr asistencí na ztracené míče. Celkový počet asistencí se tedy vydělí celkovým počtem ztrát a která hráčka bude mít po základní části nejvyšší číslo, obdrží cenu Chance a finanční odměnu.

„Je to relativně nově sledovaná statistika, která bude mít své místo mezi hlavními statistikami na homepage webu ŽBL, její průběžný stav bude komunikován na sociálních sítích i webu soutěže. Hráčka vyšší počtem asistencí, než ztracených míčů dává „Chance“ svému týmu a tato cena pro hráčky do 23 let dává i těm mladším „Chance“ vyniknout,“ okomentoval cenu marketingový ředitel CZ BASKETBALL Martin Peterka.

Další zásadní novinkou pro ligu je i změna na pozici guvernéra, tedy nevyššího muže soutěže. Tím se stal generální manažer Žabiny Brno Radek Šír, který po šesti letech ve funkci vystřídal Daniela Kurucze.

„Mým cílem ve funkci guvernéra je získat větší zájem fanoušků přímo v halách a zvýšit povědomí o ženském basketbalu. K tomu potřebujeme, aby se liga zkvalitnila a týmy byly vyrovnanější. Díky společnosti Chance máme jedinečnou možnost se těmto cílům přiblížit. Chci společnosti Chance a Výboru ČBF poděkovat za to, že tato spolupráce mohla vzniknout. Čeká nás díky tomuto partnerství spousta příležitostí, jak ligu marketingově i sportovně vylepšit,“ uvedl Šír.

Ligový ročník čeká stejný systém jako v loňském roce, po základní části, kde se utkají celky každý s každým dvakrát, bude tedy následovat rovnou play off pro prvních osm klasickým systémem na tři vítězná utkání. Oproti minulé sezóně se nebude hrát skupina vyřazených čtvrtfinalistů o 5.-8. místo. Družstva však v sezoně čeká ještě Federální pohár, který vyvrcholí turnajem Final8 v Hradci Králové, kde se setkají čtyři týmy z Česka a Slovenska. Sezonu obohatí také Český pohár, jehož finálový turnaj Final4 proběhne v Chomutově. Tato soutěž je pro všechny české týmy důležitá, jelikož se do ní opět nepřihlásil ZVVZ USK Praha. Ten drží sérii dvanácti titulů v řadě a neprohrál v domácí soutěži jež 245 utkání. Zaútočí tak na rekordní sérii 256 výher brněnských Žabin.

zdroj: zbl.basketball