12. v řadě, 16. celkem

19.4.2022
ZVVZ USK Praha na domácí půdě obhájilo již po dvanácté mistrovský titul. Celkem jich Pražanky na svém kontě mají šestnáct. Tímto vítězstvím se také osamostatnily na čele všech prvenství včetně československé ligy. Jejich tažení tak dohromady čítá 24 mistrovských titulů.

K 254. výhře nasměrovaly kormidlo basketbalistky ZVVZ USK Praha první čtvrtinou zápasu. Tu ovládly 37:14 a to zasadilo Žabinám finální úder. Domácí hráčky jednoznačně chtěly urvat vítězství, a proto nepolevovaly v obraně, soupeřkám dovolily ve druhé části jen osm bodů. Toto poločasové vedení rozhodlo o nových mistryních Renomia ženské basketbalové ligy 2021/2022.

V druhé půlce utkání si dovolila trenérka ZVVZ USK Praha poslat do hry méně zkušené hráčky. To mírně nabudilo Brno a hra se nejdříve vyrovnala a v poslední čtvrtině dokonce hosté porazili obhájkyně o 9 bodů. Díky velkému náskoku se spíše jednalo o kosmetickou změnu skóre a po závěrečném klaksonu tak mohl tým ZVVZ USK Praha slavit.

Brionna Jones si došla i v posledním zápase pro double double s 24 body a 11 doskoky. Veronika Voráčková nastřílela 17 bodů, z toho 15 z poza trojkového oblouku. Kapitánka Teja Oblak zvládla 11 bodů a 6 finálních asistencí. Americká univerzálka Alyssa Thomas také zvládla double double za 10 bodů, 10 doskoků. K tomu přidala ještě 7 asistencí.

Na závěrečném ceremoniálu nejdříve Teja Oblak získala cenu nejužitečnější hráčky finálové série. O chvilku později jako první dostala na krk zlatou medaili. Po té jako kapitánka převzala pohár mistryň a také byla její čest, že mohla ustříhnout vítěznou síťku.

ZVVZ USK Praha – Žabiny Brno 74:51 (37:14, 16:8, 12:11, 9:18)
Jones 24 (11 d.), Voráčková 17, Oblak 11, Thomas 10 (10 d., 7 as.), Stanković a Halátková po 5, Šípová 2, Merhautová a Žílová po 0