USA a Japonsko ve finále LOH

6.8.2021
Ze semifinálových duelů vzešly dva postupující týmy do finále Letních olympijských her v Tokiu. Domácí Japonky překvapivě porazily Francii a poprvé v historii se podívají do finále basketbalového turnaje pod barevnými kruhy. Američanky hladce vyhrály nad Srbskem a jsou krok od dalšího zlata.

USA – Srbsko 79:58 (25:12, 16:11, 17:16, 21:20)
Griner 15 (12 d.), Gray 14, Stewart 12 (10 d.) – Anderson 15, Škorić 9, Butulija 8

Třiatřicet procent úspěšnost střelby dneska bylo to, co zlomilo Srbkám vaz. Dobře hrající Američanky byly přesnější a od stavu 4:3 neztratily vedení. Obzvlášť v první čtvrtině byl americký výběr dominantnější. Hru pak jen korigovaly, soupeřky nepustily k výhře ani v jedné čtvrtině a jednoznačně postoupily do finále. Hráčka ZVVZ USK Praha Dragana Stanković se bodově neprosadila, získala dva odražené míče a připsala si jednu asistenci.

Japonsko – Francie 87:71 (14:22, 27:12, 27:16, 19:21)
Akaho 17 (7 d.), Miyazawa 14 (7 d.), Machida 9 (18 a.) – Gruda 18, Fauthoux 13

Za stavu 9:9 zvýšila Francie tempo hry a úsekem hry 13:5 a vypadlo to, že je po zápase. Japonky však na domácí půdě předvádí fenomenální hru. Za odehranou minutu a půl se ve druhé čtvrtině dotáhly na jeden jediný bod, za dalších sedm minut hry už vedly o 10 bodů. Francii nepomohla ani poločasová přestávka. Japonky i nadále pokračovaly v krasojízdě a neustále navyšovaly svoje vedení, nejvyšší hodnota se dostala na 27 bodů. V poslední části Francouzky ještě párkrát vystrčily drápky, ale na zdramatizování zápasu to nestačilo.

Do zápasu o bronz tuto sobotu nastoupí Srbsko a Francie, stejně jako ve finále letošního Eurobasketu, O zlaté medaile si to rozdají USA a domácí Japonky. Tento zápas se hraje v neděli od 11:30.