Pozitivní bilance Češek

10.6.2021
Federálním derby se Slovenskem dnes zakončily české basketbalistky veřejnou část přípravy na EuroBasket. Zítřejší odveta mezi sejnými soupeři bude totiž za zavřenými dveřmi. Oba dnešní soupeři zatím v přípravě uspěli ve dvou ze čtyř zápasů, a tak dnes hráli o to, kdo se překlopí do pozitivní bilance.

Češky se snaží před blížícím se mistrovstvím Evropy stabilizovat svou hru, která byla v předchozích zápasech plná výkyvů. Ještě před utkáním bylo jasné, že do něj nezasáhne další zraněná hráčka – Alena Hanušová. Tu v základní sestavě nahradila Natálie Stoupalová. Trenér Svitek mohl být rád, že začátek zápasu se střelecky vydařil Elhotové a špatně si v ofenzivě nevedla ani Reisingerová.

Slovenky ale aplikovaly velmi těsnou osobní obranu, kterou často vytáhly až na svou útočnou polovinu. To dělalo české rozehrávce nemalé problémy. Po vystřídání svou nejlepší střelkyň se Lvice na každý koš nadřely. Daly tak Slovenkám prakticky smazat sedmibodové manko. Další vlny přišly ve druhé čtvrtině. Strádající Slovenky se nechaly vyhecovat svým charismatickým koučem a nebýt minutých jasných šancí, mohly se dostat do vedení.

Jenže to se nelíbilo zase Češkám. Dvacetiletá Eliška Hamzová po svém příchodu rozhýbala českou hru. Defenziva dokázala získat důležité míče a Lvice vyrážely do rychlých protiútoků. Pomohly si i střelbou za tři body. Ještě před odchodem do šaten v poločasové přestávce se tak mohly mírně uklidnit.

Střeleckou úlohu po změně stran převzala Julia Reisingerová, která se stala druhou dvoucifernou hráčkou v českém dresu. Právě po jejím koši český náskok poprvé v zápase dosáhl dvouciferné hodnoty. Slovenky zkusily přestoupit na zónovou obranu, ale domácí hráčky párkrát ukázaly, že umí dobře posouvat míč a hledat volné spoluhráčky. Třetí čtvrtinu zakončila akrobatickou trojkou Hamzová a dala tak Lvicím výhodu dosud nejvyššího vedení v zápase.

Mladá rozehrávačka brněnských Žabin svou další trojkou prakticky odrazila nastupující nápor Slovenek. Ty tak přišly o reálnou šanci se zápasem ještě něco udělat, jak se utkání blížilo ke svému konci a český náskok měl stále dvoucifernou hodnotu. Neznamenalo to ale, že by se na hřišti přestalo jiskřit. Dnešní zápas tak byl po stránce intenzity i tvrdosti dobrou přípravou na EuroBasket. Zítřejší generálka už budu za zavřenými dveřmi.

První utkání na mistrovství Evropy odehrají Češky 17. června proti Rusku.

Česko – Slovensko 77:49 (19:17 39:31 56:42)
Reisingerová 15, Elhotová 14, Andělová 10, Stoupalová 9, Hamzová 8, Vyoralová 7, Šípová 6, Březinová 4, Hejdová a Pospíšilová po 2, Brabencová a Sklenářová 0 – Praženicová 9, Páleníková a Fekete po 8
TH: 10/16 – 10/14
Trojky: 9 – 7
Doskoky: 35 – 34
Zisky: 17 – 10
Ztráty: 14 – 24
Asistence: 27 – 15
Fauly: 18 – 19

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Výsledkově to byl nejlepší výkon v přípravě. Je těžké porovnávat týmy, proti kterým jsme hráli, ale předvedenou hrou to byl nejlepší výkon. Dobře jsme si posouvali míč, měli jsme 27 asistencí, což ukazuje, jak jsme hráli týmově. Když sledujeme výsledky ostatních týmů tak nepadá 90 bodů, takže to bude hodně o obraně a pak jestli dokážeme dosáhnout lehkých košů z rychlého protiútoku, abychom se nemuseli trápit 5na5 do postavené obrany. Vidím velký posun ve hře. Snažíme se zúročit pětitýdenní práci, kterou hráčky odvedly a doufám, že na Evropě to rozbalíme naplno.“

Julia Reisingerová (hráčka českého týmu): „Ze začátku to samozřejmě trochu skřípalo a nevypadalo to, že bychom mohly uhrát takový výsledek, o přestávce jsme si řekly jasné pokyny a v druhé půli už to bylo lepší. Chtěly jsme trochu přitlačit v obraně a zlepšit protiútok, protože víme, že máme velkou sílu, kterou hodně málo využíváme. Díky tomu jsme měly ve druhé půlce převahu. Rezervy máme i v obraně, ve clonách pořád nevíme úplně přesně, co dělat, tam. To musíme sjednotit a pak už to bude perfektní. Je super, když máme rozložený útok jako dnes, hned je daleko horší skauting a najednou máme velkou sílu. Když už nám to padá tady na Královce, tak snad bude už všude.“ 

zdroj: cz.basketball