Fantazie! V prodloužení jsme přetlačili mistryně z Brna

10.2.2007
Dlouholetá neporazitelnost brněnského Gambrinusu v tuzemské nejvyšší soutěži je u konce! Postaraly se o to hráčky ZVVZ USK Praha, které na Folimance zvítězily po dramatickém průběhu o jediný koš 81:79. O osudu atraktivního zápasu přitom muselo rozhodnout až prodloužení.
Dohrávka 18. kola ŽBL: ZVVZ USK - Gambrinus Brno 81:79 p.p. (30:22, 42:39, 57:57, 73:73) Dlouhých devět let a tři dny k tomu si brněnský tým udržoval svou domácí suverenitu. Znal jen samá vítězství, většinou navíc triumfoval naprosto přesvědčivě. Až v sobotu 10. února 2007 opět narazil. A k radosti našich příznivců to bylo právě v hale na Folimance, kde bylo na programu dohrávané střetnutí 18. kola základní části. Naše hráčky (stále bez rozehrávačky Grace Daleyové) vstoupily do zápasu výborně. V první čtvrtině trefily 10 ze 17 střel z pole a zaskočeným soupeřkám nasázely 30 bodů! V 10. minutě už jsme vedli dokonce dvouciferným rozdílem 30:19, ale poslední slovo si vzala Deanna Nolanová, která v závěru této části hry proměnila svůj první, a jak se později ukázalo také jediný tříbodový pokus. Úvodní polovinu druhého hracího období sice Gambrinus vyhrál 15:5 a na chvíli se dostal do mírného vedení, jenže vysokoškolačky zareagovaly sedmibodovou šňůrou a do druhého poločasu si přenesly tříbodový náskok. Po přestávce vyrovnaná bitva pokračovala. Obě družstva se několikrát vystřídala ve vedení, ale do čtvrté čtvrtiny se šlo za nerozhodného stavu 57:57. Dvě minuty před koncem to vypadalo, že se hostující tým přece jen dokáže prosadit a znovu zvítězí. Brno totiž vyhrálo úsek hry mezi 37. a 39. minutou 7:0 a dostalo se do slibného vedení (73:66), ovšem ZVVZ USK si přichystal skvělý závěr. Po jedné šestce uzdravené Janell Burseové přišly dva koše v podání Michaely Pavlíčkové se Sviatlanou Volnou a prodloužení zachránila dvacet vteřin před koncem Kateřina Elhotová!!! O chvíli později dokonce střílela vítěznou trojku Volnaya, ovšem míč obroučkou nepropadl a na řadu přišlo již zmíněné prodloužení. V něm se uvedla přesným zásahem z perimetru Elhotová, ale Gambrinus ještě dokázal kontrovat a do poslední minuty vstupoval s jedním bodem k dobru (stav 78:79). Sandra LeDréanová ale na začátku 45. minuty opět převážila misky vah na naši stranu, a protože následné pokusy Evy Vítečkové a Hany Machové nebyly úspěšné, potvrdila cenný triumf v úplném závěru jedním trestným hodem Kateřina Elhotová - 81:79!!! "Sehráli jsme výborný zápas. Povedlo se nám hrát přesně to, co jsme potřebovali. Koncovka byla samozřejmě trošičku i o štěstí, ale to k tomu patří," zářil spokojeností kouč ZVVZ USK Lubor Blažek. Jeho protějšek Jan Bobrovský byl pochopitelně zklamán. "Po dlouhé době jsme prohráli, a to nás mrzí. Mrzí i to, že jsme i přes náš špatný výkon mohli vyhrát, kdybychom dali pár šoupáků. Jinak USK hrál velmi dobře, Volnaya podala nejlepší výkon, jaký jsem od ní kdy viděl." Běloruská křídelnice byla s 29 body nejlepší střelkyní utkání. Trefila 9 ze 13 dvoubodových a 2 ze 4 tříbodových pokusů, minula jediný z šesti trestných hodů a navrch přidala i 6 doskočených míčů. Výborně střílela i Sandra LeDréanová, která proměnila 9 z 12 střel z pole a zaznamenala 18 bodů. Michaela Pavlíčková přispěla k výhře 12 body a 8 doskoky, o jeden bod méně přidala uzdravená americká pivotka Janell Burseová, jenž si navíc díky 10 doskokům připsala další double-double. Osm bodů za necelých 15 minut stihla nastřílet Kateřina Elhotová. V týmu poražených se nejvíce činila Deanna Nolanová, autorka 22 bodů. Hana Machová ji podpořila 17 body, Eva Vítečková nastřílela 11 bodů a Petra Kulichová 10 bodů, ovšem Brnu to tentokrát nebylo nic platné. ZVVZ USK měl vyšší úspěšnost střelby (48,5% - 40,6%) a navíc měl navrch i v doskocích (37 - 32). Body: ZVVZ USK - Volnaya 29, LeDréanová 18, Pavlíčková 12, Burseová 11, Elhotová 8, Hartigová 2 Brno - Nolanová 22, Machová 17, Vítečková 11, Kulichová 10, Žirková 7, Veselá 6, Večeřová 6