Istanbul může být naše výhoda, říká Svitek

29.1.2021
V daleko příhodnější situaci se schází k pokračování kvalifikace o EuroBasket 2021 ženská reprezentace. Při posledním kvalifikačním okně v listopadu panoval v zemi úplný lockdown a Češky tak šly do zápasů bez tréninků. I tak jsou ale před posledními dvěma zápasy v tureckém Istanbulu velmi blízko čtrnáctému postupu v řadě na šampionát starého kontinentu.

„Určitě se scházíme v lepší situaci. Je k dispozici víc hráček, které mají zkušenosti ať už z klubu nebo z reprezentace. Důležité je také, že hráčky jsou v tréninkovém i herním procesu na rozdíl od listopadu,“ připomíná trenér týmu Štefan Svitek fakt, že v souvislosti s covidem chyběly třeba Romana Hejdová nebo Veronika Voráčková.

Tentokrát bude moci vybírat z patnáctky hráček, ve které zůstaly i úspěšné listopadové debutantky v ostrých zápasech Natálie Stoupalová, Michaela Krejzová a Michaela Matušková.  

„Mám radost, že holky, které s námi byly v seniorské reprezentaci poprvé, tak se hned dobře zapsaly a doufám, že v tom budou pokračovat i nadále. Už se na spolupráci se všemi hráčkami i realizačním týmem těším, tak snad nás zase na poslední chvíli neoslabí pozitivní testy,“ doufá Svitek.

Češky se v turecké bublině střetnou 4. února s Rumunskem a 6. února s Dánskem. Teoreticky jim k postupu stačí jedna výhra nad týmem, který skončí v tabulce třetí. S takovou kalkulací je ale těžké počítat a pro lvice je tak lepší oba zápasy vyhrát, čímž by si zajistily dokonce první místo ve skupině. 

„Jednoznačně chceme využít šanci na první místo ve skupině. Budeme papírovými favority, ale nebude to jednoduché a musíme to ukázat na hřišti. Nemyslím si, že jedna výhra nám bude stačit, protože tým, který porazíme, bude ve skupině čtvrtý a v případné minitabulce se nám zápasy s ním nebude počítat. Pokud chceme být v pohodě, tak potřebujeme dvě výhry,“ vypočítává Svitek.

Zatímco v listopadu přišly Češky o domácí duely s Itálií a Dánskem, teď může být cesta do Turecka pro svěřenkyně trenéra Svitka výhodou, když se vyhnou cestování do Dánska a Rumunska.

„Teoreticky je to opravdu pro nás výhoda, protože v normální situaci by nám čekaly dva zápasy na hřištích soupeřů. Navíc přesun mezi Rumunskem a Dánskem, zápasy v těžké atmosféře. Istanbul může být naše výhoda,“ míní trenér.

Svitek v této sezóně nepůsobí kromě reprezentace u žádného týmu, přesto už si stihl dostatečně zvyknout na uzavřené bubliny, ve kterých se v současné době sport často odehrává.

„Momentálně nejsem u žádného týmu na klubové úrovni, takže s bublinou mám zkušenosti pouze z Rigy, ale sleduji to v televizi, když se třeba teď hrály bubliny Euroligy a EuroCupu žen. V Rize bylo hodně týmů, zvládlo se to na vysoké úrovni a doufám, že to takhle proběhne i v Istanbulu,“ uzavírá Svitek.      

Oba zápasy Češek vysílá od 13:00 v přímém přenosu ČT Sport.

Zdroj: zbl.basketball

Nominace na únorové kvalifikační okno o EuroBasket 2021

JménoPostVýškaNarozenaKlub (2020/21)
Beáta Adamcová  křídlo  180 1993 Žabiny Brno
Lenka Bartáková rozehrávač 174 1991 BLK Slavia Praha
Renáta Březinová pivot 189 1990 KP Brno
Kateřina Elhotová křídlo  180 1989 ZVVZ USK Praha
Alena Hanušová křídlo  190 1991 Landerneau Bretagne Basket (FRA)
Romana Hejdová  křídlo  184 1988 Nantes Reze Basket (FRA)
Michaela Krejzová  křídlo  184 1998 Levhartice Chomutov
Michaela Matušková rozehrávač 171 1997 Sokol Hradec Králové
Eliška Mircová  rozehrávač 176 1996 BLK Slavia Praha
Julia Reisingerová pivot 194 1998 UNI Girona (ESP)
Natálie Stoupalová pivot 185 1998 Žabiny Brno
Veronika Šípová křídlo  181 1999 ZVVZ USK Praha
Veronika Voráčková křídlo  175 1999 ZVVZ USK Praha
Tereza Vyoralová  rozehrávač 176 1994 ZVVZ USK Praha
Petra Záplatová rozehrávač 175 1991

Al-Qazares (ESP)