První domácí utkání, třetí vítězství v Eurolize

7.11.2018
Basketbalistky ZVVZ USK Praha v prvním domácím utkání v sezoně Evropské ligy zvítězily 88:80 nad Bourges Basket a navázaly na úvodní dvě výhry na palubovkách soupeřů. České mistryně udržely stoprocentní bilanci, což se ve skupině A podařilo už jen favorizovanému Jekatěrinburgu.

ZVVZ USK Praha – Bourges Basket 88:80 (25:26, 21:18, 20:18, 22:18)

"Je to nádherný výsledek. Měla jsem z tohoto zápasu strach, měly jsme hodně problémů, příprava nebyla taková, jakou jsme si představovaly. Nečekala jsem, že to takhle uhrajeme," radovala se trenérka Natália Hejková. "Začátek sezony je to úplně snový, protože my jsme se nejvíc bály na začátku, aby to nebylo 0:3 po změnách, kterými jsme prošly. Začínat dvakrát venku a pak doma s Bourges, se kterými se hraje vždy těžko. Brání nečistě a úporně, ale zvládly jsme to," dodala.

Utkání na Královce slibovalo především souboj obran, ale od začátku se hrálo nečekaně útočně a šlo spíše o souboj ofenziv. Pražanky měly problém zejména s nájezdy soupeře a shozy na podkošové hráčky, francouzský tým zase těžko zastavoval pivotky Mariju Režan a Alyssu Thomas, kterým výrazně sekundovala i Kateřina Elhotová.

Zápas byl velmi vyrovnaný, oba celky se pravidelně střídaly ve vedení a ani jednomu se dlouho nedařilo odskočit na více než sedm bodů. Od třetí čtvrtiny si sice české mistryně udržovaly vedení, ale stále maximálně o čtyři body.

Až v úvodu poslední části se povedlo navýšit vedení na dvouciferný počet bodů po chybách soupeře. Zejména pod taktovkou důrazné Thomas, autorky 22 bodů, si Pražanky pohlídaly další vítězství.

"Přitom Alyssa hrála s natrženým lýtkem a vůbec netrénovala. Při některých odrazech to bylo cítit, že ten odraz není takový, jaký by měl být. Málokdo by s tím hrál," prozradila Hejková. "Dokázala odehrát takový zápas s natrženým svalem... Nebylo vůbec vidět, že by jí něco bylo. Je to pro mě neuvěřitelné. Asi jí pomohlo, že si odpočinula," pochválila spoluhráčku Kateřina Elhotová.

Ta přidala 18 bodů, ačkoli sama dohrávala s vykloubeným malíčkem na střelecké ruce. "Trochu mi vypadl prst z kloubu. Už je takový omlácený, ale nateklo mi to, tak pojedu na rentgen. Ale nepřišlo mi, že by mě to omezovalo. Uvidíme. Snad jsou to jen natažené vazy," dodala.

Výhru potvrdila Teja Oblak trojkou přes dvě třetiny hřiště se závěrečným klaksonem a udržela tak osmibodový náskok poté, co těsně předtím Francouzky trojkou snížily.

"To byla velmi důležitá trefa. Každý koš totiž může rozhodnout při závěrečném počítání o postavení v tabulce. Dostaly jsme na konci blbou trojku po velké chybě v obraně, a Teja ji vlastně tímhle vrátila. Byl to takový fotbalový výhoz brankáře. Asi to někde viděla," připomněla Hejková s úsměvem, že Oblak je sestrou slavného fotbalového brankáře Atlética Madrid Jana Oblaka.

"Je to trochu rarita dát francouzskému týmu tolik bodů. Čekaly jsme tvrdou obranu. To se potvrdilo, rozhodčí to i docela pouštěli. Jen se musíme vyvarovat velkých chyb v obraně, kdy zůstane pod košem dlouhá (hráčka) sama. Rotaci v obraně musíme vypilovat. Každopádně mít po třech zápasech tři výhry je skvělé a nevím, jestli to někdo očekával. Všichni dělají to, co mají. Z toho mám radost. Je to skvělé," řekla Kateřina Elhotová.

Body ZVVZ USK Praha: Thomas 22, Elhotová Kat. 18, Režan 14, Oblak 12, Ayayi 9, Hanušová 7, Elhotová Kar. 6

Zdroj: ČTK