Míša už hraje. Česko zdolalo Čínu i Rusko a je ve čtvrtfinále!

17.9.2006
Basketbalistky České republiky zvládly v osmifinálové skupině MS v Brazílii oba dva úvodní zápasy na výbornou. V sobotu porazily Čínu 79:73 a v neděli Rusko 85:83, což znamená, že bez ohledu na výsledek našeho posledního duelu s USA postupujeme do čtvrtfinále.
Česká republika - Čína 79:73 (24:19, 38:31, 54:50) Češky musely o své první vítězství v osmifinálové skupině perně bojovat. Po většinu utkání sice mírně vedly, ale jistotu dvoubodového zisku definitivně získaly až v úplném závěru. Houževnaté Číňanky se totiž neustále držely na dohled a naději na vítězství ztratily až v závěrečné minutě. Nejlepší střelkyní našeho výběru byla s jednadvaceti body Eva Vítečková, která proměnila tři z pěti trojek (60%). Double-double za deset bodů a patnáct doskoků si připsala pivotka Petra Kulichová, do dvouciferných čísel se dostaly ještě Jana Veselá a kapitánka Hana Machová. Markéta Mokrošová nastřílela za třináct odehraných minut osm bodů, když trefila dva ze tří tříbodových pokusů, do hry poprvé od svého zranění (kotník) poprvé naskočila i Michaela Pavlíčková. Na palubovce strávila něco přes šest minut, do střelecké listiny se nezapsala. Body ČR: Vítečková 21, Veselá 18, Machová 15, Kulichová 10, Mokrošová 8, Klimešová 7 Rusko - Česká republika 83:85 (22:21, 47:43, 58:62) Češky začaly velice ofenzívně a po dvou dravých průnicích rozehrávačky Hany Machové a následném úspěšně zakončeném protiútoku v podání Evy Vítečkově vedly po šesti minutách hry 11:7. V závěru úvodní části hry však Rusky předvedly šňůru 12:2, když se jim dařila především střelba z perimetru, a během úvodních dvou minut druhé čtvrtiny navýšily svůj náskok o dalších osm bodů (30:21). Tým trenérů Bobrovského a Blažka brzdily v rozletu především zbytečné ztráty - za čtrnáct minut naše basketbalistky ztratily sedm míčů. V závěru poločasu ale střídající Markéta Mokrošová proměnila trojku, vzápětí se prezentovala dokonce čtyřbodovou akcí (trojka a trestný hod) a z desetibodového náskoku Ruska nezbylo téměř nic! Když pak v poslední vteřině trefila koš z půlky hřiště Zuzana Klimešová a v úvodu druhého poločasu ji napodobila dvěma trojkami Eva Vítečková, rázem jsme vedli 49:47! Do závěrečné desetiminutovky si Češky přenesly čtyřbodové vedení a dvě minuty před konem Michaela Pavlíčková svým prvním košem zvýšila na 77:72. V poslední minutě pak proměnila dvě důležité šestky pivotka Petra Kulichová, tři trestné hody přidala Míša Pavlíčková a Češky už důležitou výhru uhájily. Body ČR: Vítečková 25, Machová 17, Mokrošová 14, Klimešová a Kulichová 8, Pavlíčková 5