Finále nám uteklo o pár vteřin

14.4.2017
Basketbalistky ZVVZ USK Praha si finále Evropské ligy nezahrají. V semifinále Final Four v Jekatěrinburgu podlehly 80:87 po prodloužení Kursku, který tak udržel neporazitelnost v sezoně. Ruský celek tak v nedělním finále vyzve Fenerbahce Istanbul, Pražanky se v duelu o třetí místo utkají s domácím Jekatěrinburgem od 16.30 místního času (13.30 SEČ).

Dynamo Kursk - ZVVZ USK Praha 87:80 (24:26, 22:18, 14:17, 17:16, 10:3)

České mistryně sice prohrály i třetí zápas s Kurskem v této sezoně, ale na semifinále si schovaly svůj nejlepší výkon. Skvěle bránily a v útoku zářila Candice Dupree, která 39 body vytvořila nejlepší výkon tohoto ročníku Euroligy a také maximum Final Four. K tomu přidala 13 doskoků. „Candice předvedla famózní výkon. Bodově nás držela, stejně tak v obraně i na doskoku,“ hodnotil výkon opory týmu Ivan Beneš. Jenže vteřinu před koncem druhé půle dovolily hráčky USK soupeřkám srovnat a v prodloužení už neměly dost sil.

Pražankám výborně vyšel vstup do zápasu, když se chytla především Dupree, která předváděla mimořádný výkon a obrana Kursku si s ní vůbec nevěděla rady. Zvláště po spolupráci s rozehrávačkou Laiou Palau, která při poslední sezoně v Eurolize měla velkou motivaci a blýskla se 13 asistencemi. Přesto se nedařilo ruskému soupeři výrazně odskočit.

Do druhé půle však vtrhly hráčky ZVVZ USK Praha ve velkém stylu a rychle získaly osmibodové vedení. Přispěla k tomu do té doby velmi dobře bráněná Sonja Petrović, i když měla navíc zdravotní potíže. Navíc se do problémů s fauly dostaly obě největší hvězdy Kursku Angel McCoughtry a Nneka Ogwumike, které musel španělský kouč Lucas Mondelo začít šetřit.

Kursku to však spíše pomohlo a začal hrát týmověji. Do konce třetí čtvrtiny tak dokázal snížit na jediný bod a oba celky se pak střídaly v těsném vedení. Pražankám pomohla i Kateřina Elhotová, která v prvním euroligovém utkání po mateřské pauze dala šest bodů.

Pražanky se 50 vteřin před koncem druhého poločasu dostaly po nájezdu Marty Xargay do jednobodového vedení. Aneta Šteinbergaová pak mohla deset vteřin před koncem rozhodnout, volná trojka však skončila jen na obroučce a naopak mohl rozhodnout Kursk. Tatiana Vidmar však proměnila jen jeden trestný hod, a tak se prodlužovalo.

V nastavené pětiminutovce už dominovala dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa McCoughtry, s 28 body nejlepší střelkyně ruského celku. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové už neměly síly na zvrat. Stejně jako loni je tak čeká boj o bronz a nenavážou na senzační titul z roku 2015. „Z naší strany to byl výborný zápas, bohužel až na tu koncovku, kde byl soupeř šťastnější.  Takto je z toho hořký výsledek. Chtěli jsme do finále, ale nedá se nic dělat. Popereme se o třetí místo s domácím týmem,“ řekl po prodloužení asistent Ivan Beneš.

Statistiky naleznete zde.

Zdroj: ČTK, USKBASKET.CZ