V prvním utkání jsme na favorita nestačili

15.4.2006
Úvodní finálový zápas playoff Ženské basketbalové ligy se odehrál jasně v režii našich soupeřek. S brněnským Gambrinusem jsme dokázali držet krok jen v první čtvrtině, ovšem druhou část hry jsme prohráli o patnáct bodů a o osudu střetnutí bylo rozhodnuto.
FINÁLE PLAYOFF ŽBL - 1. ZÁPAS Gambrinus Brno - USK Praha 84:38 (21:12, 40:16, 64:29) Stav série: 1 - 0 Po pěti minutách hry trefila Sviatlana Volnaya svou první a poslední trojku v tomto zápase a v těch chvílích jsme ztráceli pouze čtyři body (9:13). Přelom první a druhé čtvrtiny však Brňanky vyhrály 11:0 a začalo naše trápení. Vysokoškolačky proměnili ve druhé části hry pouze dvě ze třinácti střel z pole, vstřelily jen čtyři body a protože hráčky Gambrinusu jich nastřílely devatenáct, rozdíl ve skóre se vyšplhal nad hranici dvaceti bodů. Obraz hry se příliš nezměnil ani po přestávce. Domácí hráčky v čele s výbornou Miltonovou-Jonesovou (double-double) neustále navyšovaly své vedení a v úvodu poslední desetiminutovky už měly luxusní náskok 41 bodů (70:29). Naše hráčky pak nastřílely šest bodů v řadě za sebou, ale Gambrinus uzavřel první finálové střetnutí šňůrou 10:1 a s přehledem vykročil za obhajobou mistrovského titulu. V našem dresu ani jedna hráčka nenastřílela dvouciferný počet bodů. Nejlepší střelkyní byla se sedmi body křídelnice Markéta Mokrošová, proměnila však jen dvě z třinácti střel z pole. O mnoho lépe se však bohužel nevedlo ani dalším basketbalistkám USK a tak jsme nakonec jen tak tak neklesli v týmovém hodnocení užitečnosti do záporných čísel (Brno 119 - USK 3). V utkání se zákonitě projevila neúčast dvou hráček, které měly patřit k největším oporám. Rozehrávačka Izi Castrová-Marquesová odcestovala před časem z rodinných důvodů domů do Brazílie a klíčovou pivotku Janell Burseovou poslal předčasně mimo hru zbytečný zákrok trutnovské pivotky Pavly Kuřitkové. Po zranění se navíc teprve rozehrává Michaela Pavlíčková, která odehrála necelých deset minut. "Zápas probíhal jednoznačně v režii domácího Brna a odpovídal současnému rozložení sil," přiznal hlavní trenér USK Lubor Blažek. "Naše družstvo stačilo vzdorovat pouze v první čtvrtině, ve zbývajícím průběhu utkání se projevila kvalita našeho soupeře. Bohužel jsme nebyli schopni proměňovat ani ty nejvyloženější střelecké příležitosti." Střelkyně: Brno - Milton-Jones 19 bodů a 12 doskoků, Žirková 17, Vítečková 13, Machová 10, Kováčová 10, Veselá 5, Hartigová 4, Kulichová 4, Vyhňáková 2 USK - Mokrošová 7, Volnaya 6, Gerstnerová 5, Lichnerová 5, Brantlová 4, Pavlíčková 4, Pecková 3, Bortelová 2, Opluštilová 2 Střelba za 2 b.: 26/49 - 10/45 Střelba za 3 b.: 4/14 - 3/16 Trestné hody: 20/24 - 9/14 Doskoky: 47 - 28 (útočné 12 - 9) Asistence: 18 - 7 Ztráty: 15 - 21 Osobní chyby: 14 - 17 5 chyb: Hartigová - Lichnerová Další program finálové série 2. zápas: USK Praha - Gambrinus Brno (úterý 18. 4. v 17.30, SH Folimanka)