Senzační výkon – srovnáváme na 1:1

10.3.2017
Basketbalistky ZVVZ USK Praha udržely naději na postup mezi čtyři nejlepší celky Evropské ligy. V odvetě čtvrtfinále doma porazily loňského finalistu Naděždu Orenburg 64:55 a vyrovnaly sérii na 1:1. Postupujícího do Final Four určí až středeční třetí zápas hraný v Rusku.

ZVVZ USK Praha – Nadezhda Orenburg 64:55 (20:13, 18:18, 14:13, 12:11)

"Nehrály jsme náš nejlepší zápas, ale ukázaly jsme, že jsme bojovnice a že se o postup porveme. Dokázaly jsme si, že na postup máme. Ve středu se může stát cokoli. Teď se musíme co nejlépe připravit a udělat pro postup všechno. Nechceme, aby pro nás sezona skončila," prohlásila po zápase Sonja Petrović, která byla s 18 body nejlepší střelkyní ZVVZ USK Praha.

Pražankám vyšel podle představ vstup do utkání, když byly přesné v útoku a rychle se ujaly vedení 11:0. Pak se však do zápasu vrátila Tiffany Mitchell, která hned v úvodu odstoupila kvůli zranění nosu, a okamžitě pozvedla hru Orenburgu.

Českým mistryním dělala problémy obrana hostů vytažená na celé hřiště, přesto ani jednou nepustily soupeře do vedení. V klíčových chvílích si pomohly trojkami a zejména útočnými doskoky - kolikrát měly i tři útoky po sobě. Skvěle v útoku sbírala míče hlavně Kia Vaughn.

"Kie se nedaří několik zápasů v útoku, ale jak bránila a uskákala míče, to bylo klíčové. Doskoky to rozhodly," hodnotila trenérka Natália Hejková, jejíž svěřenkyně získaly v útoku 21 doskoků, což byl šestý nejlepší výkon celé euroligové sezony.

V úvodu třetí části sice hráčky USK několika zbytečnými chybami včetně technické dovolily soupeři se přiblížit na pouhé dva body, ale následně výrazně zlepšily obranu a šňůrou 12:0 předvedly rozhodující únik.

"Ve třetí čtvrtině se ukázala zkušenost a srdce hráček. V předešlých zápasech nás zlomilo, že se někdo dotáhl, ale dnes jsme to dokázaly zlomit na svou stranu. Tým prostě šel do zápasu s tím, že není možné dnes prohrát," uvedla Hejková.

Orenburg už v poslední části nenašel sílu na obrat. USK především zásluhou skvělé obrany má šanci na třetí postup do Final Four za sebou.

"Je to teď padesát na padesát, nejdůležitější bude, abychom daly hráčky fyzicky dohromady," míní Hejková, který v odvetě zúžila rotaci jen na osm hráček a ve druhé půli už téměř nestřídala.

"Věřila jsem, že to holky i v malé rotaci zvládnou. Máme zkušené hráčky, které si umí odfrknout během hry. Riskovala jsem, ale šlo o velkou věc a adrenalin hráčkám pomohl to zvládnout. Musím je pochválit za perfektní bojovnost," dodala.

Body ZVVZ USK Praha: Petrović 18, Dupree 16, Palau a Xargay 11, Vyoralová a Vaughn 4

Další utkání se hraje na půdě Orenburgu ve středu 15.3.2017

Kdo nestihl shlédnout zápas, může se podívat zde.

Zdroj: ČTK, USKBASKET.CZ