I přes dobrý výkon nás Fenerbahce poráží

15.2.2017
Basketbalistky ZVVZ USK Praha prohrály v předposledním utkání základní části Evropské ligy doma s Fenerbahce Istanbul 63:71 a skončí na třetím místě ve skupině. V play off tak nebudou mít výhodu domácího prostředí a pravděpodobně se utkají s ruským Orenburgem. K udržení druhé příčky dnes potřebovaly české mistryně vyhrát ideálně o pět bodů.

ZVVZ USK Praha - Fenerbahce Istanbul 63:71 (12:18, 17:13, 18:16, 16:24)

"Jsme smutné z výsledku, protože jsme byly blízko, ale nestačilo to, i když jsme hrály slušný zápas," litovala trenérka Natália Hejková. "Všechno zlé je k něčemu dobré. Musíme v tom hledat pozitiva. Play off z třetího místa se nám v posledních letech daří, tak musíme doufat, že to bude i letos," připomněla, že v předchozích dvou sezonách s týmem rovněž skončila třetí ve skupině a následně postoupila do Final Four.

Pražanky se sice trápily s přesností střelby a nedávaly otevřené pokusy, zatímco soupeř trefoval i přes těsnou obranou, ale nasazením a dobrou obranou nedovolily Turkyním výrazněji odskočit.

Na obou týmech bylo vidět, o jak důležité utkání jde, touha vyhrát z hráček sálala. Na hřišti se sváděla velká bitva, stejně jako v hledišti, neboť do Prahy dorazily dvě stovky fanoušků Fenerbahce a spolu s domácími příznivci vytvářeli bouřlivou atmosféru.

Ve třetí čtvrtině si Pražanky opět vybraly slabší chvilku v útoku, když neproměnily několik snadných střel, a hostující tým odskočil na devět bodů. USK však zvedla česká reprezentantka Alena Hanušová, která dala sedm bodů v řadě a zařídila, že se do poslední části šlo za vyrovnaného stavu.

Výborný zápas hrála Candice Dupree, která předváděla zatím nejlepší výkon od lednového návratu do USK. S 19 body byla nejlepší střelkyní zápasu. "Candice se hned po příchodu zranila a to ji limitovalo. Už v sobotu v lize ale bylo vidět, že pohyb už má normální. To je před play off dobrá zpráva," uvedla Hejková.

Navíc se dařilo zápas znechutit střelkyni Fenerbahce Alexandrii Quigley, která pak míjela i otevřené střely. Šest minut před koncem se tak USK povedlo odskočit na sedm bodů. Ale ani Fenerbahce se nenechalo zlomit a znovu srovnalo.

A v koncovce byly hostující hráčky přesnější. Klíčovou trojku dala do té doby trápící se Quigley a USK už neměl sílu prohru odvrátit. V posledním duelu se Schiem tak budou Pražanky hrát hlavně o pohodu před play off.

"Potřebovaly jsme k slušné obraně ještě jednoho střelce. Ony měly pět dvouciferných střelkyň, my jen tři. Rozhodující moment byly čtyři fauly Laii Palau. Musela na chvíli ze hry, koncepce se nám trochu zhroutila a koncovku jsme prohrály 6:21," hodnotila Hejková.

Třetí místo a souboj s Orenburgem však nebere jako tragédii. "Každé místo kromě čtvrtého je pro nás hratelné. Bohužel nás čeká nepříjemná cesta do Orenburgu. Pokusíme se připravit tak, abychom v play off uspěly. Tlak bude na Orenburgu, který bude muset první zápas vyhrát, jelikož pak jede k nám. My zas nechceme dvakrát cestovat tu příšernou cestu k nim," dodala zkušená trenérka.Nejvíce bodů: Dupree 19, Petrović 15, Hanušová 10, Vaughn a Xargay po 8 - Quiley a Strickle po 16, Lavender 15, Gruda 11. Fauly: 18:13. Trestné hody: 7/4 - 12/9. Trojky: 7:8. Doskoky: 35:37

Zdroj: CTK