Fantazie, jsme ve Final-4 Evropské ligy

6.3.2015
Povedlo se!!! Basketbalistky ZVVZ USK Praha se poprvé v klubové historii probojovaly mezi nejlepší čtyři týmy Evropské ligy!!! Vysněný postup do závěrečného Final-4 si zajistily dnes večer, kdy v pražské hale na Královce porazily španělskou Salamanku a čtvrtfinálovou sérii tím ovládly poměrem 2-0 na zápasy.
ČTVRTFINÁLE EVROPSKÉ LIGY:

ZVVZ USK Praha vs. CB Avenida Salamanca 72:43
(20:10, 18:17, 11:8, 23:8)

Konečný stav série: 2 – 0

Body: Petrovič 16, D. Robinson 15 (+5 as.), Hanušová 14 (+8 d.), Vaughn 9, Veselá 9, Palau 9 (+10 d.) - A. Robinson 15 (+9 d.), Ferrari 11, Rodriguez 5, Xargay 5...

Co rozhodlo?

Aspekty, o nichž už před začátkem série hovořila koučka Natália Hejková jako o klíčových.

Naše obrana. Ve Španělsku jsme inkasovali 48 bodů, dnes na Královce ještě o pět méně!

Doskok jsme ovládli v obou zápasech, dnes 39 - 30, z toho v útoku 10 - 3!

Brejky, do nichž jsme Avenidu nepouštěli, naopak jsme skórovali řadu jednoduchých košů.

A také míčové ztráty. V první čtvrtině byl jejich poměr 0-7, celkem pak 10-22!!!

Oběma týmům dnes scházela jedna klíčová hráčka: na naší straně, stejně jako v Utkání 1, nehrála Eva Vítečková (o přestávce bylo oficiálně oznámeno, že ukončila svoji hráčskou kariéru - více čtěte zde), Avenida postrádala Eshayu Murphy, která se zranila v úterním prvním duelu.

Od začátku jsme měli navrch.

Velmi dobře jsme bránili a neztráceli jsme míče. Do výraznějšího vedení jsme se dostali v 8. minutě, kdy Kia Vaughn posouvala skóre na 17:8, stejná hráčka v 10. minutě košem s faulem uzavřela skóre první čtvrtiny na 20:10. Hned v úvodu druhé části hry Danielle Robinson snadným košem z protiútoku zvýšila rozdíl na dvanáct bodů, ovšem v hostujícím týmu se chytla Paola Ferrari a dvěma trojkami pomohla přitáhnout Salamanku na dostřel čtyř bodů (24:20).

V důležitých okamžicích se však dokázaly prosadit Sonja Petrovič s Janou Veselou. Pomohly nám tři tříbodové akce v řadě: nejprve zaznamenala koš s faulem Sonja Petrovič, po ní Jana Veselá a na konci prvního poločasu první jmenovaná trefila trojku – díky tomu jsme si přenesli do druhé půle jedenáctibodový náskok.

I ve třetí čtvrtině jsme mírně navýšili naše vedení a definitivně jsme rozhodli v nástupu do závěrečné části hry. Alena Hanušová čtyřmi body v řadě upravila průběžný stav na 55:37, celkem jsme úsek mezi 31. a 36. minutou ovládli 13:2 a v koncovce se rozdíl přehoupl až přes třicetibodovou hranici.

"Jsem velmi hrdá na náš tým," říkala trenérka Natálie Hejková jen několik minut po utkání na tiskové konferenci. "Sezona nebyla jednoduchá. Potkali jsme se s problémy, a když jsme se z nich začali dostávat, přišli jsme o Evu Vítečkovou. Se vším jsme se ale dokázali velice dobře vyrovnat, pracovali jsme velmi dobře a myslím, že jsme si účast ve Final-4 zasloužili."

Z pole jsme měli 65 střel (úspěšnost 44,6%), Avenida jen 42 (33,3%).

Body z druhých šancí: 16 - 5.

Měli jsme šest střelkyň a všechny zaznamenaly mezi 9 a 16 body. Top-skórerkou zápasu byla Sonja Petrovič, která proměnila 5 z 13 střel z pole (z toho trojky 2/4), 4 z 6 trestných hodů a  nasbírala 16 bodů, Danielle Robinson jich přidala 15 (z pole 7/10) a Alena Hanušová 14 (z pole 5/11, trestné hody 4/4). Salamanka měla dvě výraznější střelkyně v Angelice Robinson (15 bodů, z pole 4/9, trestné hody 7/9) a Paole Ferrari (11 bodů, trojky 3/7).