Start-cíl, z Istanbulu vezeme suverénní vítězství

26.11.2014
Parádní práci odvedly basketbalistky ZVVZ USK Praha ve svém třetím euroligovém utkání v letošní sezoně. Na palubovce tureckého Galatasaraye Istanbul dominovaly od začátku do konce: první čtvrtinu ovládly naprosto jednoznačně o 17 bodů, do druhé půle si nesly 24bodové vedení a ve čtvrté části hry činil rozdíl již téměř 40 bodů!!!

EVROPSKÁ LIGA, SKUPINA A:

Galatasaray Odeabank Istanbul vs. ZVVZ USK Praha 43:72
(6:23, 8:15, 18:20, 11:14)

Vstup do zápasu nám vyšel fantasticky.

Velmi rychle jsme vedly 0:5, po pěti minutách hry už 2:11 a náš nápor nezbrzdil ani time-out domácích.

V 9. minutě se dvakrát přesně trefila Sonja Petrovič a posouvala průběžný stav již na 6:21, první čtvrtinu jsme nakonec vyhrály sedmnáctibodovým rozdílem! Galatasaray proměnil v úvodní desetiminutovce jen 2 ze 17 střeleckých pokusů z pole, což činilo tristní úspěšnost 12%, náš tým, živený kvartetem pěti až sedmibodových střelkyň (Palau 7, Petrovič 6, Veselá a Vaughn 5) se dostal k velmi slušným 60% (10/17).

Hned v prvních dvou minutách druhé části hry jsme nastřílely dalších sedm bodů v řadě a po trojce Kateřiny Elhotové to bylo již šokujících 6:30!!! Za 15 minut jsme Istanbulu povolily nastřádat pouhopouhých 9 bodů, přičemž samy jsme jich měly na kontě 34! Záhy sice Galatasaray zaznamenal pět bodů po sobě, ovšem na druhé straně odpověděly Laia Palau s Ilonou Burgrovou a do duhé půle jsme si nesly náskok 24 bodů!!!

Hostitelky měly jen tři úspěšné střelkyně: Jelenu Dubljevič (7), Sancho Lyttle (5) a Nurii Martinez (2).

Úspěšnost střelby z pole byla 12,5% (4/32) ku 53,1% (17/32), poměr doskoků 17 - 27!

Do druhého poločasu vstoupil Galatasaray šňůrou 6:0, ale do bližšího než osmnáctibodového kontaktu jsme ho nepustily. V polovině třetí čtvrtiny skórovaly Kateřina Elhotová (4) s Ilonou Burgrovou (2) a po jejich zásazích jsme čtrnáct minut před koncem zápasu kontrolovaly čtyřiadvacetibodové vedení (24:48) - a kontrolu nad utkáním jsme udržely až do konce.

Nejvýraznějším rozdílem - téměř čtyřicetibodovým - jsme vedly v 36. minutě, po šňůře 2:14 (34:72)!

V Evropské lize jsme díky dnešnímu velice cennému vítězství vylepšily naši bilanci na 2/1.

V domácím družstvu se dokázala výrazněji střelecky prosadit naše bývalá opora Jelena Dubljevič, která zaznamenala 14 bodů (střelba z pole 5/13), Sancho Lyttle zapsala double-double za 10 bodů a 14 doskočených míčů. V modro-žlutém dresu čněl kvartet dvouciferných střelkyň: Sonja Petrovič ukončila zápas s bilancí  15 bodů a 9 doskoků, rovněž Kateřina Elhotová nastřílela 15 bodů. Všestranným výkonem se prezentovala rozehrávačka Laia Palau (11 bodů, 7 doskoků, 6 asistencí), Jana Veselá přispěla 10 body (trojky 2/3) a Kia Vaughn 9 body a 15 doskoky.