S pohárem se loučíme

19.1.2005
Porážkou o třináct bodů s chorvatským Záhřebem uzavřely basketbalistky USK Blex Praha své letošní účinkování v Evropském poháru.
Před odvetným utkáním 2. kola playoff byly karty rozdány jasně: protože USK Blex v prvním duelu na palubovce soupeřek podlehl rozdílem 22 bodů, k postupu jej mohla dovést pouze výhra minimálně o 23 bodů. Kromě úvodních minut však byly domácí hráčky neustále o krok pozadu a velice kvalitní protivník nakonec své vítězství v závěru zvýraznil až na konečných 13 bodů. Na začátku zápasu vedli minimálním rozdílem hosté, avšak USK šňůrou 6:0 otočil skóre ve svůj prospěch a vedl 8:4. Domácí basketbalistky mohly jít i do vyššího vedení, ovšem neproměnily dvě slibné pozice a místo zvýraznění náskoku přišel útlum. Záhřebský tým toho využil, další úsek hry vyhrál 9:0 a rázem byl stav o poznání příznivější pro hosty - 10:15. První čtvrtinu vyhrály soupeřky o dva body, ale protože naše děvčata dobře bránila, naděje stále žila. Druhá čtvrtina však naznačila, že potřebně vysoké vítězství budou vysokoškolačky získávat jen velice těžko. Přes nekompromisní, někdy až za hranicí pravidel hrající obranu Chorvatek se nedokázaly prosadit a rovněž střelba z dálky k úspěchu nevedla - během úvodních 20 minut jsme zaznamenali pouze jediný tříbodový pokus z pěti pokusů (Voračková) a manko vzrostlo na šest bodů. Po přestávce se domácí hráčkám podařilo zvýšit tlak v obraně, získaly několik míčů a náskok soupeře se ztenčil až na jediný bod. Další krok v podobě obratu skóre se však USK nezdařil a tak i po třetí desetiminutovce vedl Záhřeb, i když se jeho náskok nepatrně ztenčil. V závěrečném dějství sice domácí basketbalistky věděly, že postup je ztracen, ovšem přesto nepřestávaly bojovat. Moc se chtěly rozloučit s pohárovou Evropou vítězstvím, ovšem nebylo jim přáno. V posledních minutách to byl naopak soupeř, kdo vstřelil několik košů a nutno poznamenat, že třináctibodová porážka neodpovídá rozložení sil na palubovce. Našim hráčkám se tentokrát podařilo skvěle ubránit obrovitou, více než dvoumetrovou pivotku Brčaninovič, čímž do puntíku splnily taktické záměry trenérů. Nešla nám však střelba z perimetru, pouhé dvě úspěšné trojky byly málo. Ohlasy trenéra Lubora Blažka a hráček USK Blex Praha naleznete na těchto stránkách již zítra!