Rychlá hra přinesla úspěch: Kaunas jasně pokořen

ZVVZ USK Praha – VICI Aistes Kaunas 87:60
(27:16, 25:13, 22:13, 13:18)
Zřejmě rozhodující momenty utkání přišly již na přelomu úvodních dvou čtvrtin.
Úspěšný nájezd Lindsay Whalen a trojka Evy Vítečkové 3 vteřiny před koncem první části hry nám poprvé zajistily dvouciferný náskok, a když jsme pak za minutu a půl druhé desetiminutovky natáhli naši šňůru až na 11:0 (díky košům Evy Vítečkové, Michaely Ferančíkové a Lindsay Whalen), odskočili jsme do sedmnáctibodového trháku.
Následoval time-out hostujícího trenéra, který ale jeho svěřenkyním příliš nepomohl - ihned po návratu na palubovku Evža zaokrouhlila svou další trojkou rozdíl ve skóre na 20 bodů (průběžný stav 36:16)!!! O chvíli později jsme vedli až o 23 bodů a stejný náskok jsme si přenesli i do druhého poločasu.
"Pokud se hraje rychlý basketbal, vždy je to jednodušší," odpovídala Eva Vítečková reportérovi České televize po skončení prvního poločasu. Navzdory jasnému vývoji zápasu viděla v naší hře i rezervy. "Musíme zlepšit obranný doskok a obranu 1 na 1, to nám dělá trošku problémy."
Velmi dobře nám vyšla i třetí čtvrtina. V její polovině jsme měli k dobru již 30 bodů (stav 62:32), přičemž spokojenost mohla panovat jak s rychlým přechodem na útočnou polovinu (a z toho rezultujících kvalitních střeleckých pozic pro zakončení), tak i s defenzivní činností. Hned na začátku závěrečné části hry trefila trojku Kateřina Elhotová a posunula skóre na 79:44!
Následující pasáž, do konce 40. minuty, jsme sice prohráli 8:16, nicméně na jednoznačném triumfu a dobrém pocitu z výkonu basketbalistek ZVVZ USK Praha už to vůbec nic nezměnilo.
Jak hodnotil deváté euroligové střetnutí vítězný trenér Lubor Blažek? "Tento zápas měl velkou důležitost, protože jedině vítězství nám zajišťovalo jasnou účast v další části soutěže," říkal do kamery České televize, která toto utkání vysílala v přímém přenosu.
"Myslím si, že jsme odehráli dobrý zápas v obraně i v útoku," pokračoval kouč ZVVZ USK. Spokojen byl i s výší rozdílu ve skóre. "Určitě ano. Kdyby mi někdo před začátkem zápasu řekl, že vyhrajeme skoro o 30 bodů a Kaunas nám nastřílí 60 bodů, tak bych byl spokojen," doplnil Lubor Blažek.
Čísla hovoří pro nás
Po třech čtvrtinách byl mezi oběma soupeři propastný rozdíl v úspěšnosti střelby z pole. Zatímco naše hráčky střílely s úspěšností přesahující vynikajících 60% (přesně 60,4% - 29/48), Kaunas se dostal pouze na polovinu (30,6% - 15/49)!
Konečná čísla jsou následující: 54% (34/63, z toho trojky 6/14) ku 32,8% (22/67, z toho trojky 4/19). Rovněž na čáře trestného hodu jsme si vedli lépe (13/14 - 92,8% ku 12/17 - 70,5%), doskoky jsme ovládli v poměru 46-29 (!!).
V ofenzivě jsme spoléhali na tradiční opory. Trio Kateřina Elhotová (z pole 7/11, z toho trojky 3/5, trestné hody 3/4 + 4 asistence), DeLisha Milton-Jones (z pole 7/16, trestné hody 6/6 + 7 doskoků) a Lindsay Whalen (z pole 8/14, trestné hody 4/4 + 5 asistencí + 5 doskoků) nastřílelo shodně 20 bodů (!), Eva Vítečková jich přidala 17 (+4 asistence, z pole 7/11, z toho trojky 3/5).
Nejlepší střelkyní Kaunasu byla Marina Solopova s 20 body, do dvouciferných čísel se dostala ještě Giedre Pauigaite (14 bodů). Ještě dodejme, že našim trenérům chyběla kvůli potížím s kotníkem řecká křídelnice Evanthia Maltsi a soupeř se musel obejít bez své elitní střelkyně Ausry Bimbaite.
Střelkyně:
ZVVZ USK - Elhotová 20, Milton-Jones 20, Whalen 20, Vítečková 17, Pecková 4, Ferančíková 4, Šujanová 2
Kaunas - Solopová 20, Paugaite 14...