27.5.2008
Díky rozšíření účastníků mistrovství ČR na 16 týmů jsme nakonec byly zařazeny na národní finále, které se konalo 23.5.-25.5 v Praze. A tak jsme nečekaně měly možnost změřit síly s týmy celé republiky.

V pátek nás podle rozpisu měl čekat pouze jeden zápas s BK Brandýsem nad Labem. Už dříve mě ale rodiče informovali, že na internetu je jiné rozlosování. Až na místě jsme zjistili, že v pátek nás opravdu čekají dva zápasy, druhý s SBŠ Ostravou. Vše bylo ale ještě jinak. Tesla Brno nepřijela na svůj zahajovací zápas včas a tak se v naší skupině změnilo rozlosování od základu. Pořadatel pan Toušek vyšel týmům vstříc a nechal všechny neodehrané zápasy dohrát. V normální hrací době podle rozpisu jsme odehrály zápas s BK Brandýs nad Labem. Soupeře už jsme znaly. Sehrály jsme s ním minulý týden přátelské utkání. Vše se dohodlo ještě před tím, než byly nalosované skupiny mistrovství. Soustředěnou obranou, včasným přistupováním k hráčkám jsme soupeřky dostávaly pod tlak. První bodíky sice zaznamenaly soupeřky ze šestek, ale pak jsme šňůrou osmi bodů otočily skóre a čtvrtku vyhrály 18:8. I druhá pětka hrála s vervou. Měla za úkol ubránit nejlepší hráčku soupeřek a to se jim až na poslední minutu povedlo. S poločasem 30:18 jsme mohly být spokojené. Soupeř vsadil všechny karty na silnější pětici, kterou dal na závěr. Bohužel ve třetí čtvrtině skóre narostlo na rozdíl 25 bodů. Ani závěrečnou čtvrtku jsme neprohrály a tak jsme si připsaly první vítězství v národním finále. USK Praha – BK Brandýs nad Labem 55:28 (18:8 12:10 17:4 8:6) Body: Kája 19 6/1, Péťa 10, Barča 6 5/2, Domča 6, Terka, Viki 4, Laura, Kikča, Edita 2 Podle rozpisu nás v 18:00 měl čekat soupeř ze severu Moravy SBŠ Ostrava. Vše ale bylo jinak. Za asi 40 minut jsme nastoupily proti opozdivšímu se Brnu. Začátek byl velmi povedený. Byly jsme už rozkoukané a rozehrané. Nepouštěly jsme Brno do větších akcí a naopak se nám dařila akce za akcí. Hrály jsme rychlý a jednoduchý basket, který na Brno platil. První čtvrtina 17:3 se opravdu povedla. Brno mělo druhou pětku o něco silnější. Ačkoliv jsem některé hráčky upozornila, na koho si mají dávat pozor, hned jsme z jednoduchých akcí dostaly koše. Ale spíš z nepozornosti a nesoustředěnosti. Brno se pomalu začalo rozehrávat a snížilo naše vedení v poločase na 11 bodů. Po poločase se nám na hřišti dýchalo už hůře. Brno začalo vystrkovat růžky. Byly jsme netrpělivé v obraně a dělaly zbytečné fauly, za které se střílely šestky. Brno střílelo ve třetí čtvrtině 17!!! šestek. V poslední čtvrtině jsme se začaly bát o výsledek. A to byla chyba. Přestaly jsme si věřit. Čím víc se tenčilo naše vedení, tím slabší jsme byly. Nestíhaly jsme se soupeřem běhat, kupily chyby a nevracely se do obrany. Přestal to být týmový výkon, kdy ani Kája ani Péťa nemohly ubránit přesilu soupeřek. Je to ponaučení do příštích zápasů. Tesla Brno – USK Praha 50:46 (3:17 14:11 17:14 16:4) Body: Domča 13 4/1, Viki 9 6/1, Kája 7 2/1, Barča 5 2/1, Edita, Kikča 4, Róza, Lůca 2, V sobotu jsme se na zápas s Ostravou mohly pěkně vyspat. Místo ranního zápasu, nás čekal sice jiný soupeř, ale až po obědě. Byly jsme posílené a zároveň oslabené. Podpořit na lavičku nás přijela Gabča, která týden bojovala s teplotami a bohužel na lavičku fandících usedla i Viki s prstem v sádře. Týmová nálada byla skvělá. Oproti pátku jsem v sobotu zamíchala se sestavou. V první čtvrtině to byl týmový výkon jak v útoku, tak v obraně. Každá hráčka, která ve čtvrtině nastoupila dala koš. K soupeřkám jsme přistupovaly včas, nenechaly je snadno kombinovat a nutily je k těžkým zakončením a chybám. Čtvrtina 14:14. Se stejným nasazením vstoupila do hry i druhá pětka. Byla to čtvrtka obran. Soupeř nám dal pouze dva koše ze hry, bohužel opět naše fauly podržely Ostravu. Poločas 23:21. Povzbuzeny dočasným vývojem hry jsme do druhého poločasu vlétly ještě s větší vervou a odhodláním. A když se daří, tak si hráčky věří. Myslím, že samy měly radost z výkonu, který předvedly. Bohužel jsme nasazené tempo v poslední čtvrtce nevydržely a Ostrava byla v té chvíli na hřišti jasným pánem. Začalo se jí dařit a věřila si. Všude byla o krok rychleji a dřív. Každý sporný míč jsme prohrály, protože nám kousek chyběl. Konečný stav o 24 bodů nevypovídá o tom, jak to měly soupeřky z Ostravy 24 minut těžké. SBŠ Ostrava – USK Praha 63:39 (14:14 9:7 12:11 28:7) Body: Kája 11 2/1, Laura 8 6/2, Barča, Domča Péťa 4, Kikča, Lůca, Terka, Edita 2 Druhé zápasy byly v našem podání vždy utrápenější. A zápas s kralupskými baskeťandami to jen dokazoval. Myslely jsme si snad, že se to vyhraje samo. No snad ne, na mistrovství nebylo jasně slabšího soupeře. Nemohly jsme přeci předpokládat, že bez bojovnosti a nasazení se koše nasypou samy. Bohužel první poločas jsme celý prospaly. Jinak se to ani říct nedá. Ve třetí čtvrtině soupeř dokonce zahrozil, když ve čtvrté minutě snížil rozdíl na 4 body. Po timeoutu a domluvě hráčkám, se situace uklidnila. Začaly jsme tvrdě makat v obraně, přineslo to šňůru 8 bodů a uklidnění. Poslední čtvrtina už byla balada na duši. Sbíraly jsme míče soupeřkám z možných i nemožných pozic. Zaslouženě v neděli bojujeme o 9. místo s Prostějovem. USK Praha – BK Kralupy Junior 72:34 (11:10 14:4 14:13 33:7) Body: Kája 23 5/3, Péťa 10, Barča 8 2/0, Laura 7 2/1, Domča 6 2/2, Róza 6 2/0, Kikča 4 2/2, Edita 4, Lůca, Terka 2 Na poslední zápas jsme oblékly nezvykle modré dresy. Do rozcvičení se zapojila i modrá 11 (Gabča) a boj o 9 místo mohlo začít. Boj byl dosti vyrovnaný, i z toho důvodu, že velmi pohledné akce na naší straně ne vždy končily košem. Soupeře jsme dostávaly pod tlak již na půlce. 5 faulů již ve čtvrté minutě bylo ale mnoho. Soupeř do konce čtvrtiny střílel 8 šestek a díky nim se držel na dosah. Druhé pětky předvedly více útočný basket bez zajištěných obran. Faul na poslední chvíli, nás né vždy spasil. Ve třetí čtvrtině nás dosti chybující stolek nechal víc zahrát. Vteřina sem, vteřina tam a čas se ani nerozeběhl. V poslední čtvrtině jsme hned na začátku navýšily náskok na 10 bodů a k dramatu už nedošlo. Soupeř střílel 30 šestek!!! TJ OP Prostějov – USK Praha 46:59 (11:16 15:19 13:11 7:13) Body: Kája 15 4/1, Péťa 12 4/2, Barča 10 2/0, Kikča 8 1/0, Laura 6 3/0, Terka 3 2/1, Máňa 2 2/2, Domča 2 2/2, Gabča 1 2/1 Jak mistrovství ukázalo naší velkou slabinou je netrpělivost. Tlačíme soupeře v obraně, chceme za každou cenu získat míč a z toho vznikaly většiny našich faulů. Celé mistrovství byla vidět zlepšená hra v útoku, snaha zakládat rychlé protiútoky se mnohdy vyplácela a vznikaly pěkné a pohledné akce. Byly ovšem chvíle, kdy by bylo lepší podržet balón a ne se zběsile vrhat do útoku. Vznikaly pak zbytečné ztráty a snadné koše soupeřek. Na závěr se sluší pochválit jednotlivě. Za individuální výkony byly holčičky oceněny hned po zápase pořadateli, takže já bych chtěla pochválit všechny cácorky, byly jsme si týmem. Šlapaly, makaly, bojovaly, fandily od začátku do konce. Hrdě přijímaly porážky a s radostí slavily vítězství. Hurá za dalšími zážitky. trenérka Kristýna