2.8.2021
Dnešní čtyři zápasy uzavřely klání základních skupiny olympijského turnaje v Tokiu. Tím se stanovily postupující týmy včetně dvojiček do vyřazovací části.

Nigérie – Japonsko 83:102 (22:30, 16:21, 19:33, 26:18)
Macaulay 18, Chidom 13 (7 d.), Kalu 11 – Hayashi 23, Miyazawa 19, Takada 15, Akaho 12 (7 d.), Motohashi 10

Japonsko si bylo vědomo své situace. Jen jednoznačná výhra a prohra Francouzek jim mohla zajistit jistotu postupu z druhého místa. Proto do zápasu japonské hráčky vlétly a po devíti minutách vedly dvouciferným rozdílem. V další části zápasu byly stále aktivnější a jako první na turnaji nastřílely přes 100 bodů. Nigérie sice vyhrála poslední dějství, ale rozdíl ve skóre byl tak velký, že to japonskou výhru nemohlo ovlivnit.

Francie – USA 82:93 (22:19, 22:31, 23:21, 15:22)
Miyem 15, Gruda 12, Johannes 11 (7 a.), Rupert 11, Chartereau 10, Williams 10 – Wilson 22 (7 d.), Stewart 17 (7 d., 7 a.), Charles 15, Griner 11

Francii by vítězství nad Američankami pomohlo do další částí bez matematických kalkulací. Ale americké ženy chtěly udržet neporazitelnost a proto se během krátké chvíle dostaly do sedmibodového vedení. Evropanky však nesložily zbraně, náskok vymazaly a samy šly do tříbodového vedení. Severoamerický tým se v krátké přestávce zkoncentroval a v poločase si vzalo vedení zpátky. Francie během třetí desetiminutovky utkání zdramatizovala. Ve 29. minutě Marine Johannes dotáhla svůj tým na rozdíl jediného bodu. Na začátku čtvrté čtvrtiny se dokonce Francie dostala do jednobodového vedení, jenže USA jim více nedovolila a sama ovládla zápas dvouciferným rozdílem.

Čína – Belgie 74:62 (17:21, 21:16, 21:15, 15:10)
Li Yueru 14 (8 d.), Li Meng 11 (7 d.), Pan 10, Yang 10 – Meesseman 24 (7 d.), Allemand 12, Mestdagh 12

Zápas dvou neporažených týmů přineslo drama, které „odnesl“ evropský tým. Belgie sice v úvodu vedla 6 bodovým rozdílem, ale nebyla to hra, na kterou jsme od Belgičanek zvyklí. Čína ve 12. minutě přečetla hru Evropanek a pomalu umazávala náskok. Asiatky v poločase vedly o bod a po přestávce svižnou hrou plnou jednoduchých košů odskakovaly ve skóre. Belgie jakoby smířená s druhým místem začala šetřit síly do vyřazovacích bojů a prohrála o 12 bodů.

Austrálie – Portoriko 96:69 (22:24, 23:20, 23:8, 28:17)
Tolo 26 (17 d.), George 19 (7 d.), O´Hea 15, Mitchell 12, Magbegor 10 – Gwathmey 26, Rosado 13, O´Neill 12, Gibson 10

Jestli Austrálie chtěla počítat s účastí ve vyřazovací části, musela tento duel vyhrát. To jí možná v úvodu svazovalo ruce. Portoriko si tak pohodlně došlo pro vedení 8:0. Toto vedení udržely téměř do konce desetiminutovky, kdy se Australanky poprvé dostaly do vedení. Čtyři vteřiny před sirénou však Ali Gibson přesnou trojkou vrátila vedení na portorickou stranu. Po přestávce své vedení navýšily až na 6 bodů, jenže Australanky se včas probraly a vývoj utkání otočily ve svůj prospěch. K výhře jim pomohl i střelecký výpadek soupeře, které za třetí čtvrtinu nastřílely jen osm bodů. To zlomilo Portoričankám vaz a Austrálie si dokráčela pro vítězství a postup ze třetího místa do další fáze soutěže.

Umístění ve skupinách určilo následující dvojice v první části vyřazovacích bojů. Austrálie se utká s obhájkyněmi zlata z posledních her, Američankami. Čína vyzve letošní evropské šampiónky, Srbky. Domácí Japonky půjdou do boje proti Belgii. Poslední zápas nabídne evropský souboj. Pořadatelé letošního Eurobasketu si to rozdají mezi sebou, Španělsko proti Francii. Všechny čtvrtfinálové zápasy se odehrají ve středu 4. srpna.