Senzační výhra je na světě

12.11.2003
Basketbalistky USK Blex Praha získaly po senzačním vítězství nad loňským euroligovým šampiónem Jekatěrinburgem 70:66 svou premiérovou výhru v Eurolize.

USK Blex Praha - UMMC Jekatěrinburg 70:66 (14:18 27:31 53:49)

Basketbalistky USK Blex Praha mají za sebou důležitý večer. Dokázaly totiž porazit loňské vítězky nejprestižnější klubové soutěže starého kontinentu a všem vyslaly jasný signál. že v Eurolize nejsou jen pro okrasu. či že snad v této soutěži nemají co hledat.

Pražanky se zlepšovaly zápas po zápasu. Po nepříliš vydařeném debutu s Barcelonou sehrály ve druhém kole s Bourges vyrovnaný poločas. minulý týden v zápase s Aix měly již vítězství na dosah. smolná koncovka však kýžený úspěch oddálila. Obrovská euforie tak propukla až po dnešní výhře nad Jekatěrinburgem.

Cesta k vítězství však nebyla jednoduchá. USK začal zápas dost nervózně a tak již po dvou minutách prohrával 0:6. Naštěstí se domácí po špatném úvodu brzy vzpamatovaly a nástup soupeře brzy zachytili. Rusky si však drobný náskok udržovaly po celou dobu prvního poločasu. Stejně jako v první půli začal Jekatěrinburg i druhou polovinu zápasu šestibodovou šňůrou (27:37). Pražanky se ale vypořádaly i s druhou těžkou situací v zápase a díky dobré obraně a trojkám Markéty Mokrošové se brzy dostaly zpět do hry (37:39). Zápas byl od té chvíle vyrovnanou bitvou. Ani jeden tým si nedokázal vybudovat výraznější náskok. jedna věc se však změnila.

Vysokoškolačky si začaly věřit a mnohokrát dostaly Rusky do úzkých. USK šel do poslední části s mírným náskokem (53:49). ten jim ale příliš dlouho nevydržel. Jekatěrinburg znovu obrátil skóre a sám se dostal do vedení. Závěrečný nástup Pražanek spustila trojkou Jana Klečková (62:60). Rusky znervózněly. zdaleka již nepůsobily tak sebevědomě jako na začátku a začaly chybovat. Jekatěrinburg vyvinul v závěru na domácí obrovský tlak. USK ho ale dokázal přestát a šikovnou hrou v závěru neustále držel mírný náskok. Po přihrávce od Pechové proměnila jugoslávská posila Matovičová minutu před koncem veledůležitý koš na 68:64. Jekatěrinburg si vzal time-out. v závěrečné minutě se už ale zmohl jen na jediný koš a několik faulů. které potrestaly domácí hráčky z trestných hodů.

"Naše vítězství je překvapením. podle mě ale zaslouženým." řekl po zápase šťastný trenér USK Ivan Beneš. Nejvíce bodů: Pechová 16 Klečková 16. Voračková 11. Matovičová 10
- Miltonová 15. Archipovová 13. Osipova 8. Williams 8. Abrosimova 8
Rozhodčí: Bodnár (Maď). Bretagne (Fr.). Fauly: 20:21. Trestné hody: 19/16:19/10. Trojky: 6:2. Diváci: 300
Nejlepší hráčka: Jana Klečková