Olympijský basketbal zahájen

26.7.2021
Dnes ráno byl zahájen olympijský basketbal žen. Ve tři ráno středoevropského času proti sobě nastoupily týmy Jižní Koreje a Španělska. O sedm hodiny později svou pouť pod pěti kruhy zahájily Srbsko a Kanada.

V úvodním duelu zaskočily hráčky Jižní Koreje favorizované Španělky. I když tým s Maríí Conde vedl v úvodu 8:0, Korejkám se podařilo první čtvrtinu zdramatizovat a do šaten šly s jednobodovou ztrátou. V druhém dějství Asiatky hrály svou hru a přehrály Španělky. Podobný obrázek hry se objevil i ve třetí čtvrtině. Do poslední desetiminutovky vlétly hráčky z Pyrenejského poloostrova ve velkém stylu a během krátké chvíle vedly o 13 bodů. Jenže namlsané Korejky vedené dvojicí opor Kang Lee-Seul (26 bodů a 7 as.) a Park Ji-Su (17 bodů a 10 dosk.) se nevzdaly a v závěru zápasu silně dotahovaly. Jejich výkon však na překvapení turnaje nestačil a Španělky si připsaly výhru o 4 body. María Conde do zápasu zasáhla na necelé 4 minuty a připsala si 2 body.

Korea – Španělsko 69:73 (15:16, 20:17, 18:21, 16:19)

Kang Lee-Seul 26 (7 dosk.), Park Ji-Su 17 (10 dosk.), Park Hye-Jin 14 – Ndour 28 (10 dosk.), Gil 16 (14 dosk.), Ouviňa 11 (7 dosk., 8 as.)

Stejně jako v prvním zápase letošních Olympijských her se jednalo o dramatickou podívanou. Srbky vstoupily do utkání pěti body v řadě, ale na konci čtvrtiny byly rády za tříbodové vedení. Před poločasem se dostaly i do dvouciferného vedení, jenže po změně stran se Kanada vedená Nirrou Fields oklepala a dovolila soupeřkám pouhých 9 bodů. Hráčky s javorovým listem na hrudi jich stihly 17. Do závěrečné části se tak šlo za vyrovnaného stavu 45:45. Poslední čtvrtina byla střelecky nejaktivnější, přinesla rovných 50 bodů. Štěstěna stála na straně týmu Dragany Stanković, která pomohla balkánskému celku čtyřmi body. Srbky zvítězily v dramatické koncovce právě tímto rozdílem.

Srbsko – Kanada 72:68 (16:13, 20:15, 9:17, 27:23)

Vasić 16, Anderson 12, Dabović 11, Crvendakić 10 – Fields 19, Nurse 16, Colley 12