Nakonec drama, ale i tak vítězné

České basketbalistky dnes otevřely mezinárodní turnaj na pražské Královce vítězstvím nad Maďarskem. Přes dobré tři čtvrtiny nakonec domácím fanouškům připravily nervydrásající konec. Nakonec ale po prvním dnu mají do tabulky turnaje dva body, stejně jako Lotyšsko. S ním se utkají zítra.

Zdálo se, že Lvice nastoupí do pražského turnaje téměř kompletní. Ze zdravotních problémů uplynulých dnů a týdnů se dostaly Kateřina Elhotová a Alena Hanušová. Aby ale nebylo vše pozitivní, trenéru Svitkovi ze sestavy vypadla Romana Hejdová, která laboruje se zánětem spojivek.

I tak se ukázalo, jak důležité je mít k dispozici kapitánku. Češky se v minulých přípravných zápasech potýkaly s horšími začátky. Tentokrát to ale byla Kateřina Elhotová, kdo otevřel skóre. A protože se k ní záhy přidala dosud nejlepší česká střelkyně v přípravných zápasech Tereza Krakovičová, dostaly se Lvice rychle do vedení.

Oproti předchozím zápasům se svěřenkyně trenéra Svitka zvedly na útočné polovině. Jen Tereza Krakovičová zaznamenala za první čtvrtinu osm bodů. Maďarky dlouho hledaly marně recept na českou obranu. Dařilo se jim skórovat prakticky jen z trestných hodů. Rezultovalo z toho sedmibodové vedení, i když se Češky netrefily za tři body ani jednou.

Češky nepolevily ani ve druhé čtvrtině. Navíc přidaly i své první dvě trojky v utkání. Markantní rozdíl však byl v poločasové přestávce na doskoku (27:16), i když Maďarky disponovaly jasnou výškovou převahu. O to více je musel mrzet koš s klaksonem právě po jednom ze sedmi maďarských útočných doskoků.

Důležitý vstup do druhé půle si Češky pohlídaly. Díky rychlé hře dokonce navýšily své vedení až na 17 bodů. Jenže Maďarky se ještě nechtěly vzdát a jejich agresivní obrana začala nést ovoce. Když se navíc i chytly v útoku, eliminovaly české rychlé protiútoky. V poslední minutě třetí čtvrtiny byl český náskok rázem už jen jednociferný. Do komfortnější podoby ho přeci jen hodila trojka Krakovičové.

Závěrečné dějství ale zastihlo Lvice ve velkém útlumu. Téměř sedm minut pro ně byl koš zakletý. Kletbu zrušila až Alena Hanušová, ale český tým za to zaplatil vysokou cenu. Po dopadu zůstala v tu dobu nejlepší domácí střelkyně ležet na palubovce a opustila ji až s dopomocí. Jenže protože česká obrana neztrácela nic ze své neprostupnosti, vstupovaly Lvice do koncovky s mírným vedením. Maďarky se ještě přiblížily na tři body, ale 80 vteřin před koncem rozhodla o českém vítězství kapitánka Kateřina Elhotová.

 

Česká republika – Maďarsko 65:58 (18:11; 39:25; 57:46)
Hanušová 16, Krakovičová 15, Elhotová Kat. 12, Štěpánová 8, Elhotová Kar. 6, Bartáková, Březinová, Adamcová a Vyoralová po 2, Voráčková 0 – Határ 13, Horti 12, Lelik 9
TH: 26/19 – 24/12
Trojky: 4 – 4
Doskoky: 42 – 32
Zisky: 3 – 10
Ztráty: 17 – 16
Asistence: 17 – 12
Fauly: 18 – 26

 

Alena Hanušová: „Už si začínáme víc rozumět v útoku, hra má rytmus a styl. Nacházíme volné pozice. Jsme schopné v presu trefit těžké střely. Progres je velký v obraně. V první půli jsme od týmu, jakým je Maďarsko, dostaly 25 bodů. To je s pivotkami, se kterými přijely, výborná práce.

Pod košem to nebylo jen o nás o pivotkách, ale i o malých hráčkách, které nám tam hodně vypomáhaly. Když soupeřky dostávaly takové ty obloučkové přihrávky, tak hráčka ze slabé strany pomohla. Tak jsme získaly pár balonů. Důležité byl odstavení čele, zvlášť Hatar s 208 cm, ale i tak si pár míčů doskočila.

K mému překvapení se mi docela dobře běhalo. Měla jsem dobrou fyzičku. Na té jsme pracovali s naším kondičním trenérem Aldou Kaplanem. Doufám, že koleno je v pohodě. Šla jsem tam do koše, ona mi ho podlomila nohou a pak jsem na něj špatně dopadla. Cítila jsem lehké křupnutí, tak uvidím. Snad to bude v pohodě.

Dá se říct, že pajdám o jedné noze. Na tréninku vypadám opravdu strašně. Člověk o tom přemýšlí, nechce jít do koše, do kontaktu. Tahám nohu za sebou. V zápase se na to snažím nemyslet. Doufám, že to tak i vypadá. Ještě budu muset s holkami hodně potrénovat. Hlavně signály. Trenér je vyžaduje. Na to ještě snad nějaký týden bude stačit.

Máme dost zápasů a hlavně i s kvalitními soupeři. Na Evropě nás čeká hned jeden z největších favoritů Francie. Asi je to lepší, že je máme na začátku turnaje. Je dobře, že zápasů máme tolik.“

 

Štefan Svitek: „Škoda poslední čtvrtiny. V té jsme dlouho nedokázali skórovat a to i z dobrých pozic. Soupeř dal 12 bodů, z toho šest takové haluze. V posledních sekundách tam vyčarovaly nějakou střelu a spadlo jim to tam. Byly ještě víc agresivní v poslední čtvrtině, zvládli jsme to, ale trošku mi vadí množství ztrát. Na druhou stranu jsme velice dobře drželi pohromadě, každá hráčka bojovala. Povzbuzovali jsme se na hřišti i z lavičky. To je dobrý moment do budoucna, že spolu držíme jako tým a doufám, že v útoku ještě ta lehkost přijde.

Zúžili jsme rotaci, hrálo jen deset děvčat a ne dvanáct. I proto to bylo trošku vidět, i hráčky z lavičky pomohly, dali jsme z ní 28 bodů, takže téměř polovinu bodů daly střídající hráčky, což je dobré.

Bojovali jsme (na doskoku), říkali jsme si, že musíme hrát fyzicky a pobít se s nimi o pozice a bojovat o míče. To padlo na úrodnou půdu, ale musíme zlepšit, abychom neměli tolik ztrát.“

 

1. zápas
Lotyšsko – Bosna a Hercegovina 85:62 (21:13; 40:30; 65:46)
Melnika 18, Strautmane 16, Brumermane 15, Kreslina 10 – Deura 21, Džombeta 17, Vrančić 9
TH: 10/8 – 9/6
Trojky: 7 – 8
Doskoky: 54 – 31
Zisky: 9 – 9
Ztráty: 18 – 14
Asistence: 28 – 8
Fauly: 21 - 14

 

Pořadí po 1. dnu
1. Lotyšsko                                         1             0             2
2. Česká republika                          1             0             2
3. Maďarsko                                      0             1             1
4. Bosna a Hercegovina                                0             1             1

Rozpis zápasů zbylých zápasů turnaje

14.06.2019          Bosna a Hercegovina – Maďarsko                           15:30
14.06.2019          Česká republika – Lotyšsko                                        18:00

15.06.2019          Maďarsko – Lotyšsko                                                    15:00
15.06.2019          Česká republika – Bosna a Hercegovina                               17:00

Nejbližší domácí zápasy

10/01/20od 15:00 / SH Královka
ZVVZ USK Praha
SBŠ Ostrava
18/12od 19:00 / Kralovka Arena
ZVVZ USK Praha (CZE)
TTT Riga (LAT)

1.liga

01/12
1.liga

Aktuální výsledky

Sokol H. Králové76
ZVVZ USK Praha103
ZVVZ USK Praha (CZE)102
Castors Braine (BEL)62

AktualityZobrazit vše

14/12
USK poráží Lvice
Poslední zápas v Renomia ženské basketbalové lize před Vánoci odehrál ZVVZ USK Praha v Hradci Králové. Tam se utkal s druhým týmem tabulky, domácími Lvicemi.
13/12
Polovina ELW z pohledu čísel
Středečním utkáním skončila první polovina základní části Euroligy. Podívali jsme se na statistiky uplynulých sedmi kol a na to, jak v nich obstál ZVVZ USK Praha nebo jednotlivé hráčky našeho týmu. V jedné české písničce se zpívá: „…statistika nuda je…“, tak se podíváme, jestli je to pravda.
12/12
Alyssa Thomas
Ve včerejším zápase proti Castors se povedl nejlepší výkon dosavadní euroligové sezóny. Zaznamenala ho naše hráčka Alyssa Thomas. Její fenomenální formu potvrzují i čísla a ta zní: 26 bodů, 18 doskoků, 4 zisky, 3 asistence a 45 užitečnost. Na všechny její body, které zaznamenala za necelých 35 minut, se můžete podívat v tomto článku.

Facebook Feed

USK mládežZobrazit vše

Zápasová premiéra

Kalendář<   ZÁŘÍ 2016   >

ŽBL DOMÁCÍEUROLIGA DOMÁCÍ
ŽBL VENKUEUROLIGA VENKU
ZVVZ ENVEN PRIMA TV KOH-I-NOOR KISS radio lionsport.cz Nadace KPD Gatorade Auto Štěpánek RENOMIA Hotel Diplomat Prague

USK BASKETBAL s.r.o. / adresa haly: Sportovní hala Královka / Nad Královskou oborou 51 / 170 00 Praha 7

© 2016 ZVVZ USK PRAHA