První prověrka před ME bez řady opor

Necelý měsíc zbývá do startu evropského šampionátu basketbalistek. To je ten správný čas, aby se tým trenéra Štefana Svitka vyloupl z tréninkové ulity a začal se sehrávat v přípravných zápasech. Na úvod herního bloku odcestují Lvice do Slovinska, kde je před pátečním střetnutím s domácím výběrem čeká prověrka s Chorvatskem.

Češky spolu trénují už od poloviny května. I když bylo úvodní soustředění zaměřeno na regeneraci a rekondici, zvládly už spolykat pár basketbalových tréninkových jednotek. Na začátek herní přípravy trénovaly především v Trutnově a teď před dnešním ranním odletem také dva dny v Praze.

„Něco jsme už začali dělat, ale že by to byly velké části hry, o tom se momentálně nedá mluvit. Zatím je to takové kostrbaté. Zlepšuje se to ale trénink od tréninku. Tyto dva první zápasy využijeme na to, abychom si zažili ty nové věci, které tu děláme, a aby se nové hráčky sehrály,“ určil jasný cíl pro slovinský mini turnaj trenér Svitek.

Ve čtvrtek poměří české basketbalistky síly s Chorvatskem (19:00) a o den později je čeká domácí prověrka s výběrem Slovinska (20:00). „Chorvatsko na mistrovství Evropy není, takže by to neměl být zase tak těžký soupeř. Slovinky budou kvalitní soupeř. Tam se hodně ukáže, jak na tom po prvních třech týdnech přípravy jsme. S nimi to bude dobrý zápas,“ očekává Tereza Vyoralová.

Pro ni bude mít zápas speciální nádech. Na rozehrávačském postu se postaví proti své spoluhráčce a kamarádce ze ZVVZ USK Praha Teje Oblak. „Ještě jsme si nepsaly, ale těším se na ní. Známe se, víme co od sebe čekat, takže to bude určitě zajímavé,“ usmívá se Vyoralová, na kterou při absenci zraněné Záplatové budou kladeny větší dirigentské nároky.

Zdravotní potíže na začátku přípravy přidělávají trenéru Svitkovi nejednu vrásku na čele. Kromě již zmiňované Petry Záplatové nemůže pro ME počítat ani s Julií Reisingerovou, která je po operaci kolena a do konce přípravy se rozhodně nestihne uzdravit. Se zraněným meniskem odehrála už play-off španělské ligy a získala titul MVP finále, ale její stav si po skončení klubové sezóny vyžádal operaci.

Aby toho nebylo málo, pro slovinský turnaj bude chybět i kapitánka Kateřina Elhotová. Bota v tuto chvíli ale národní tým tlačí více ve vymezeném území. Své zranění z finálové série ŽBL ještě nedoléčila Alena Hanušová a Kia Vaughn se k týmu má připojit až později. „Máme nyní čtyři podkošové hráčky, které budou na tomto postu hrát. Pro ně je to dobrá příležitost, aby se ukázaly, zhostily se té úlohy a abychom se o jejich hru mohli v podkošovém prostoru opírat. Je na nich, aby svou příležitost využily,“ nachází pozitivum v aktuální situaci slovenský stratég šéfující české lavičce.

Také Vyoralová v tom nevidí na začátku přípravy problém. Tým se navíc na tuto variantu na trénincích poctivě připravoval: „Musíme se s tím poprat. Zatím v takové sestavě i trénujeme, učíme se akce a víme, kde co máme využít. Vím, že když jsme soustředěné a počkáme si do konce, tak akce vycházejí. Musíme být trpělivé a myslím, že to bude dobré.“

Po slovinském turnaji čekají na české basketbalistky domácí představení – nejprve ve dvojzápase s Portugalskem a pak na mezinárodním turnaji proti Lotyšsku, Maďarsku a Bosně a Hercegovině. Všechny tyto zápasy odehrají v Praze na Královce. Přípravu měly zakončit tamtéž dvojzápasem s Polskem, ale soupeř po změně realizačního týmu zápasy odvolal. V tuto chvíli je však český tým na 99 % domluven na náhradní variantě mimo ČR.

Rozpis zápasů ve Slovinsku

30.05.2019 Chorvatsko – Česká republika 19:00

31.05.2019 Slovinsko – Česká republika 20:00

Zdroj: ČBF

Nejbližší domácí zápasy

10/01/20od 15:00 / SH Královka
ZVVZ USK Praha
SBŠ Ostrava
18/12od 19:00 / Kralovka Arena
ZVVZ USK Praha (CZE)
TTT Riga (LAT)

1.liga

01/12
1.liga

Aktuální výsledky

Sokol H. Králové76
ZVVZ USK Praha103
ZVVZ USK Praha (CZE)102
Castors Braine (BEL)62

AktualityZobrazit vše

14/12
USK poráží Lvice
Poslední zápas v Renomia ženské basketbalové lize před Vánoci odehrál ZVVZ USK Praha v Hradci Králové. Tam se utkal s druhým týmem tabulky, domácími Lvicemi.
13/12
Polovina ELW z pohledu čísel
Středečním utkáním skončila první polovina základní části Euroligy. Podívali jsme se na statistiky uplynulých sedmi kol a na to, jak v nich obstál ZVVZ USK Praha nebo jednotlivé hráčky našeho týmu. V jedné české písničce se zpívá: „…statistika nuda je…“, tak se podíváme, jestli je to pravda.
12/12
Alyssa Thomas
Ve včerejším zápase proti Castors se povedl nejlepší výkon dosavadní euroligové sezóny. Zaznamenala ho naše hráčka Alyssa Thomas. Její fenomenální formu potvrzují i čísla a ta zní: 26 bodů, 18 doskoků, 4 zisky, 3 asistence a 45 užitečnost. Na všechny její body, které zaznamenala za necelých 35 minut, se můžete podívat v tomto článku.

Facebook Feed

USK mládežZobrazit vše

Zápasová premiéra

Kalendář<   ZÁŘÍ 2016   >

ŽBL DOMÁCÍEUROLIGA DOMÁCÍ
ŽBL VENKUEUROLIGA VENKU
ZVVZ ENVEN PRIMA TV KOH-I-NOOR KISS radio lionsport.cz Nadace KPD Gatorade Auto Štěpánek RENOMIA Hotel Diplomat Prague

USK BASKETBAL s.r.o. / adresa haly: Sportovní hala Královka / Nad Královskou oborou 51 / 170 00 Praha 7

© 2016 ZVVZ USK PRAHA