Vítězství bylo blízko, ale štěstí nám znovu nepřálo

10.11.2005
Třetí porážku, opět velice těsnou, utrpěly naše hráčky ve svém třetím vystoupení ve skupině A prestižní Evropské ligy. Ve španělské Valencii jsme byli jen malý krůček od prvního vítězství, koncovka však bohužel vyšla lépe soupeřkám.
Obě družstva bojovala o své premiérové euroligové vítězství. Na začátku to vypadalo, že k němu budou mít blíže domácí basketbalistky. V prvních dvou čtvrtinách velice solidně bránily a protože se dokázaly prosadit i v útoku, získaly slibné, devítibodové vedení. "První poločas jsme prohráli zejména kvůli problémům v obranné činnosti. O přestávce jsme sáhli v defenzívě ke změnám a protože se osvědčily, podařilo se nám manko z prvních dvou čtvrtin vymazat," uvedl trenér Lubor Blažek. Třetí desetiminutovka vyšla vysokoškolačkám excelentně. Kvalitní zónová obrana dala našim hráčkám energii i do útoku a díky 28 nastříleným bodům jsme tuto část hry vyhráli o jedenáct bodů. Co to znamenalo pro celkové skóre? O jeden bod jsme vedli! "V dalším průběhu už bylo celé utkání vyrovnané," pokračoval Blažek ve svém hodnocení. "Bylo to plus koš pro nás nebo plus bod pro soupeře, zkrátka dohrávalo se to prsa na prsa." V dramatické koncovce se vložili do děje zápasu i rozhodčí. Za nerozhodného stavu jsme vhazovali míč do hry ze zámezí, ale podle jejich rozhodnutí jsme to nestihli v požadovaném limitu pěti vteřin. Valencia dokázala nabídnuté možnosti využít ke vstřelení rozhodujícího koše, který zaznamenala tři vteřiny před koncem Američanka Powell, a zajistila svému týmu první letošní vítězství. "Těžko se mi o tom mluví. Deset vteřin před koncem jsme na útočné polovině nestihli vyhodit míč z autu a Španělky už to dohrály do úspěšného konce." V našem dresu podala vynikající výkon americká pivotka Janell Burse. K 28 bodům přidala i 10 doskočených míčů, takže zaznamenala ceněný double-double. Bodově se dokázaly prosadit ještě tři hráčky, které nastřílely dvouciferný počet bodů: Sviatlana Volnaya, Míša Pavlíčková a Markéta Mokrošová. Naše hráčky měly poměrně výrazně navrch v doskakování (28 - 37), ovšem oním pověstným jazýčkem na misce vah byl počet míčových ztrát. Právě zde měla být výrazná slabina Valencie, ovšem v zápase s námi si na ztráty míče dávaly domácí basketbalistky pozor (12 - 20). V příštím utkání čeká naše hráčky favorizovaná Samara, kterou hostíme v Praze na Folimance v úterý 15. 11. od 18.30.