Všechny hráčky ZVVZ USK Praha postupují do semifinále LOH

17.8.2016
Včera to v Carioca aréně pořádně vřelo. A šlo také o hodně. O postup mezi nejlepší týmy Letních olympijských her v Rio de Janeiro. Hned v prvním čtvrtfinálovém utkání nastoupila Sonja Petrović se srbským národním týmem proti favorizované Austrálii. Následovalo utkání Španělsko – Turecko, USA – Japonsko a France – Kanada. Jediný zápas USA – Japonsko byl jednoznačný, jinak diváci byli svědky kvalitních vyrovnaných zápasů.

Srbsko – Austrálie 73:71 (20:20, 15:17, 16:15, 22:19)

Dech beroucí utkání od samotného začátku až do poslední vteřiny prvního čtvrtfinále. Tak lze shrnout průběh 40 minut. První desetiminutovka byla na obě strany vyrovnaná, která skončila shodně 20:20. Od prvních vteřin bylo jasné, že největší problémy pro Srbsko budou pod košem, kde budou mít Australanky převahu v podobě 203 cm vysoké pivotmanky Elizabeth Cambage. Druhou čtvrtinu vyhrál favorit zápasu o dva body. Po poločasové přestávce srbský výběr držel s Australankami krok a vyhrál čtvrtinu 16:15. S rozdílem jediného bodu vstoupily oba celky do poslední desetiminutovky, kde každá vteřina byla dlouhá jako minuta. Malý náskok si udělala díky Cambage Austrálie.V osmé minutě Milovanovic srovnala na 56:56. Od té chvíle se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. 1:44 před koncem základní hrací doby dvěma body přispěla Milovanovic a díky tomu vedly Srbky 68:67. Další útok neproměnila Cambage z pod koše a po krásné individuální akci Sonji Petrovic zvýšily svůj náskok na 70:67. Vzápětí ale snížila Cambage na rozdíl jediného bodu. Srbský tým dělilo od postupu 46 vteřin. Jejich útok zakončila A. Dabovic po asistenci Sonji. Na druhé straně opět připsala dva body Elizabeth Cambage a do konce zbývalo 15 vteřin. Po vyhození srbského výběru následoval faul na A. Dabovic proměnila pouze jeden trestný hod. Australanky měly na poslední útok 10 vteřin. Poslední střela australské hráčky Tolo do koše nespadla a Srbky mohly začít slavit historický úspěch, postup do semifinále jejich prvních olympijských her. Sonja zaznamenala za 31 minut 13 bodů, 4 doskoky a 5 asistencí.

Španělsko – Turecko 64:62 (12:17, 17:8, 13:22, 22:15)

Druhé čtvrtfinálové utkání přineslo opět vyrovnaný průběh. Španělky šly do čtvrtfinále ze druhého místa a byly favorizovanějším týmem druhého čtvrtfinále. Turecko, ale ukázalo, že mají silný tým a první čtvrtinu vyhrálo rozdílem 5 bodů. Ve druhé desetiminutovce dominovaly Španělky a vyhrály ji 17:8. Po poločasové přestávce, ale jakoby španělský tým zaspal a Turkyně jim odskočily na rozdíl 5 bodů. V posledních deseti minutách nezbývalo Španělkám nic jiného, než dát do poslední čtvrtiny všechno. A to také udělaly. Posledních 10 minut vyhrály o 7 bodů a na tabuli po 40 minutách svítil výsledek 64:62 pro Španělsko a postup do semifinále LOH, kde se utkají zítra proti Srbkám od 20.00 (SEČ). Laia zaznamenala 2 body a 3 asistence za 15 minut. Marta nasázela Turkyním 8 bodů.