Euroliga znovu na Královce. Jdeme na Galatasaray

26.1.2015
První domácí zápas v kalendářním roce 2015 mají před sebou basketbalistky ZVVZ USK Praha. A hned půjde o nesmírně důležité utkání: v základní skupině Evropské ligy budeme usilovat o páté vítězství, přičemž na druhé straně kurtu bude stát velmi kvalitní a atraktivní protivník - Galatasaray Istanbul!

EVROPSKÁ LIGA, SKUPINA A:

ZVVZ USK Praha vs. Galatasaray Odeabank Istanbul
(středa 28. 1. v 18 hodin, SH Královka)

První dvě euroligová utkání po Novém roce, v Jekatěrinburgu a v Krakově, jsme prohráli.

Naše aktuální bilance je vyrovnaná 4/4, Galatasaray je o jednu příčku níže s pasivní bilancí 3/6.

V prvním vzájemném utkání, které se hrálo na konci listopadu v Istanbulu, jsme turecký tým dokonale zaskočili. První čtvrtinu jsme ovládli zcela suverénně 6:23, do druhého poločasu jsme si nesli 24bodové vedení (!) a zkontrolovali jsme suverénní vítězství 43:72 (nejvíce bodů: Dubljevič 14, Bone 10, Lyttle 10, Martinez 9... - Elhotová 15, Petrovič 15, Palau 11, Veselá 10, Vaughn 9, Burgrová 8...)

Ale pozor...

Navzdory tomuto výsledku, a navzdory aktuální záporné bilanci není pochyb o síle tureckého velkoklubu.

Ten navíc přijede do Prahy povzbuzen velice cenným vítězstvím nad Kurskem, který v minulém týdnu skolil ve své hale 91:87 v prodloužení (nejvíce bodů: Dubljevič 25, Martinez 24, Bone 21, Lyttle 9...). Byla to již třetí výhra Galatasaraye z posledních čtyř zápasů v Evropské lize.

Tři dvacetibodové skórerky z tohoto utkání jsou i střeleckými lídry svého týmu v celé sezoně.

Španělská rozehrávačka Nuria Martinez střídá průměrně 11,7 bodu + 4,6 asistence, naše bývalá opora Jelena Dubljevič je na tom bodově stejně (11,7 bodu + 4,3 doskoku, úspěšnost tříbodové střelby 63,6% - 7/11!). Nad deseti body jsou ještě podkošové hráčky Kelsey Bone (10,4 bodu + 5,2 doskoku) a Sancho Lyttle (10,1 bodu + 10,3 doskoku).

Další střelkyně Galatasaraye v EL:
Bahar Ozturk 7 bodů (+6 doskoků)
Nevriye Yilmaz 6,4 bodu
Sebnem Kimyaccoglu 6,3 bodu
Queralt Casas 6 bodů

V turecké nejvyšší soutěži je Galatasaray první s jedinou porážkou (bilance 12/1), s náskokem dvou výher před druhým Fenerbahce. Bodovými lídry jsou Sancho Lyttle (13,6 bodu + 10,2 doskoku), Kelsey Bone (12,6 bodu), Nevriye Yilmaz (12,3 bodu) a Queralt Casas (11,7 bodu).