Vítězný poločas, přesto výhru bere favorit

7.1.2015
Výborný první poločas odehrály basketbalistky ZVVZ USK Praha na palubovce favorizovaného ruského Jekatěrinburgu. Úvodní dvacetiminutovku jsme vyhráli o jeden bod, ovšem po přestávce se přece jen prosadil lídr euroligové skupiny A, který nakonec dovedl utkání ke svému dvoucifernému vítězství.

EVROPSKÁ LIGA, SKUPINA A:

UMMC Jekatěrinburg vs. ZVVZ USK Praha 84:74
(22:28, 21:16, 21:13, 20:17)

Body:

Jekatěrinburg - Taurasi 28, Torrens 16, Parker 12, Gruda 9, Nolan 8, Toliver 6, Kobryn 5...

ZVVZ USK - Vítečková 23, Vaughn 13, Petrovič 13, Palau 6, Robinson 6, Elhotová 5, Burgrová 4, Veselá 4

Do utkání už zasáhla uzdravená americká rozehrávačka Danielle Robinson. Na palubovce strávila 21 minut a svůj premiérový zápas v modro-žlutém dresu v letošní euroligové sezoně ukončila s bilancí 6 bodů a 4 asistencí.

Začátek byl možná až nad očekávání útočný.

Tahounka ruského velkoklubu Diana Taurasi nám za sedm a čtvrt minuty vysázela 11 bodů (trestné hody 5/5), nicméně v první čtvrtině jsme nijak výrazně neztráceli: po třech minutách jsme byli mírně vpředu (6:7) a po odehraných osmi minutách jsme zaostávali o jediný koš (21:19.)

Přelom prvních dvou čtvrtin nám vyšel parádně.

Eva Vítečková odstartovala naši šňůru 1:11 (!) a v 12. minutě jsme měli osmibodový náskok (22:30)!

Pět minut před koncem prvního poločasu Jana Veselá posouvala průběžný stav na 28:36, ovšem poté se domácí favorit přece jen přitáhl a do přestávky korigoval své manko na nejtěsnější rozdíl. Pasáž mezi 16. a 20. minutou skončila 15:8 a do druhé půle jsme si nesli jednobodový náskok.

Hned z prvního útoku ve třetí části hry se prosadila Sonja Petrovič, ještě v 25. minutě jsme byli mírně vpředu (52:54). Následující úsek ale rozhodl: Candace Parker nastřílela rychlých šest bodů v řadě a spolu se svými spoluhráčkami pak ovládla zbývající pasáž třetí čtvrtiny 12:3. Jekatěriniburg definitivně rozhodl v úvodu poslední čtvrtiny, kdy po šňůře 7:0 odskočil do čtrnáctibodového vedení (33. minuta - 71:57).

UMMC táhla Diana Taurasi, v první půli udržela svůj tým v kontaktu 17 body a nakonec jich nasázela 28 (střelba z pole 9/15, z toho trojky 3/7, trestné hody 7/10). Zpoza tříbodového oblouku neomylná Alba Torrens zapsala 16 bodů (z pole 6/12, z toho trojky 3/3!), Candace Parker scházel jediný doskočený míč k double-doublu (12 bodů a 9 doskoků, z pole 4/8, trestné hody 4/6).

Náš tým měl střeleckou oporu v Evě Vítečkové, která trefila 6 trojek z devíti pokusů (!!!) a zaznamenala 23 bodů, duo podkošových hráček Petrovič-Vaughn dosáhlo na ceněný double-double. Sonja Petrovič nastřílela 13 bodů a doskočila 12 míčů, Kia Vaughn ukončila duel s bilancí 13 bodů a 10 doskoků.