Fantastický závěr: Kia dvěma šestkami rozhodla o naší výhře

19.11.2014
Už už to vypadalo, že si basketbalistky ZVVZ USK Praha budou muset na svoji první výhru v letošním euroligovém ročníku ještě počkat: v poslední minutě prohrávaly s Wislou Krakov sedmibodovým rozdílem. Závěrečných 45 sekund ovšem patřilo jim, vyhrály 9:1 (!!!) a napínavou podívanou nakonec dovedly do úspěšného konce.

EVROPSKÁ LIGA, SKUPINA A:

ZVVZ USK Praha vs. Wisla Can-Pack Krakov 67:66
(16:10, 18:20, 14:22, 19:14)

V prvním poločase jsme ani jednou neprohrávaly.

Měly jsme velmi dobrý start a ve 4. minutě jsme vedly 7:0 - až poté Wisla poprvé skórovala.

Za stavu 9:2 se přitáhla na rozdíl jediného koše (9:6), ovšem Laia Palau o chvíli později košem z rychlého protiútoku posouvala náš náskok na 13:6. V první čtvrtině jsme Krakovu povolily nastřádat jen 10 bodů (!), ovšem ve druhé části hry si soupeřky hodně pomohly několika útočnými doskoky, vytvářely si lepší střelecké pozice a tři minuty před koncem prvního poločasu Alexandria Quigley vyrovnala na 27:27.

Do vedení jsme ale Wislu nepustily a do druhé půle jsme šly se čtyřmi body k dobru.

Po přestávce ovšem začaly mít navrch hostující basketbalistky.

Poprvé se dostaly do vedení v 23. minutě po trojce Quigley (36:37) a na konci třetí čtvrtiny zvýraznily svůj náskok na čtyři body (48:52). Přelom posledních dvou částí hry vyhrály 2:9 a v 32. minutě už byly vpředu o sedm bodů (50:57). Sonja Petrovič kontrovala dvěma důležitými koši po sobě (54:57), ale čtyři minuty před koncem Vandersloot zvyšovala na 54:61 a v poslední minutě jsme ztrácely 58:65.

Naději nám dala přesná trojka Kateřiny Elhotová (47 sekund před koncem). V dalších okamžicích hráčky Wisly minuly několik trestných hodů a 15 sekund před koncem nás úspěšně šestkující Sonja Petrovič přiblížila do nejtěsnějšího kontaktu (65:66). A když takticky faulovaná Quigley neproměnila ani jeden trestný hod, po doskoku faulovaná Kia Vaughn byla ze stejné vzdálenosti dvakrát úspěšná a završila fantastický obrat!

Měly jsme tři dvouciferné střelkyně.
Eva Vítečková, Sonja Petrovič a Kia Vaughn se společně složily na 48 bodů. Kia dokonce zapsala double-double díky 13 bodům a stejnému počtu doskočených míčů, rozehrávačka Laia Palau přispěla 7 asistencemi.

Krakov táhla agilní ex-brněnská Farhiya Abdi (13 bodů, ale střelba jen 6/18), která ovšem v koncovce dvakrát selhala na čáře trestného hodu. Dvouciferné bylo i podkošové duo Gintare Petronyte (13) - Jantel Lavender (10 + 15 doskoků), nicméně Lavender proměnila jen 4 z 13 pokusů z pole.