Final-8 EL: Vítězný start, Bourges jsme porazili o 5 bodů

7.4.2014
Hodně cenným pětibodovým vítězstvím nad špičkovým francouzským týmem Tango Bourges vstoupily basketbalistky ZVVZ USK Praha do finálového turnaje Evropské ligy v Jekatěrinburgu. V defenzivně laděném duelu sice ztrácely po třech čtvrtinách šest bodů, ovšem poslední čtvrtinu ovládly poměrem 19:8 a získaly nesmírně důležitou výhru.

1. ZÁPAS ČTVRTFINÁLE EL, SKUPINA B:

ZVVZ USK Praha vs. Tango Bourges 56:51
(12:11, 15:15, 10:17, 19:8)

Za úspěšným výsledkem nás táhla Kia Vaughn, autorka double-doublu za 18 bodů a 15 doskočených míčů (z toho 5 v útoku, střelba z pole 6/15, trestné hody 6/8), druhou naší dvoucifernou střelkyní byla Danielle Robinson s 10 body (+4 asistence, z pole 4/11, trestné hody 2/2).

První větší bodový úprk se podařil nám.

Ve vyrovnané první čtvrtině ani jeden ze soupeřů nevedl více než tříbodovým rozdílem, ovšem v úvodu druhé části hry se nám povedla minišňůra 5:0 a vedli jsme 17:11 a záhy 19:13. Bourges o chvíli později kontrovalo šňůrou 0:7, ale dramatická bitva pokračovala. V 25. minutě platil nerozhodný stav 33:33, nicméně přelom třetí a čtvrté čtvrtiny jsme prohráli 5:12 a sedm minut před koncem utkání jsme byli pozadu o sedm bodů (38:45).

V důležitém okamžiku se dokázala prosadit Michaela Stejskalová, která trefila trojku, necelé čtyři minuty před koncem pak Kia Vaughn dvakrát úspěšně šestkovala na 48:48. Do závěrečné dvouminutovky se šlo za stavu 50:50...

... a v 39. minutě jsme rozhodli o našem triumfu!!

Nejprve Kia Vaughn posunula ZVVZ USK do vedení, a po ztrátě Johannah Leedham a následném faulu stejné hráčky Laia Palau dvěma proměněnými trestnými hody posunula průběžné skóre na 54:50. Definitivní jistotu nám dala šest sekund před koncem taktéž z čáry trestného hodu Danielle Robinson!

Klíčová byla dvě čísla:

1/ Naše převaha na doskoku (40 - 31, z toho v útoku 15 - 9).
2/ Poměr míčových ztrát 12 - 18.

Druhé utkání odehrajeme v úterý proti Naděždě Orenburg, která dnes podlehla domácímu Jekatěrinburgu jednoznačně 80:47.