Vysokoškolačky smetly Záhřeb

4.11.2004
Pohárová premiéra vyšla USK na výbornou. Pražanky nedaly Chorvatkám pomyslet na slušný výsledek ani na vteřinku, od začátku je jasně převyšovaly ve všech činnostech a své soupeřky nakonec vyprovodily s výpraskem 102:37.
Trenér USK Lubor Blažek poslal na začátek utkání pětici hráček Bortelová, Mokrošová, Pavlíčková, Gerstnerová , Opluštilová a jeho volba se ukázala být jako správná. Po prvních dvou nervózních minutách Vysokoškolačky zklidnily hru a převzaly nad utkáním plnou kontrolu. V 5. minutě zvýšila Míša Pavlíčková úspěšnou střelou z pole již na 12:4 a začal mít jednoznačný ráz. Chorvatky jakoby povedený začátek domácích zaskočil. Jejich akce postrádaly rychlost a výběr trenéra Plecaše kupil chybu za chybou. To byla voda na mlýn pozorné obraně USK, která dokázala chyby soupeřek využít. Velmi slušně zaplněná Folimanka hnala své hráčky kupředu i ve druhé čtvrtině. Vysokoškolačkám vyšlo střídání. Nové hráčky se chytly, dokázaly udržet vysoké tempo z první čtvrtiny a podlomené Chorvatky dorazily. V poločase to bylo 56:20 a o vítězi zápasu již nebyl pochyb. Třetí čtvrtina byla ze strany domácích hráček nejslabší, přesto ji dokázaly vyhrát 14:11. Závěrečnou čtvrtinu už dohrávaly domácí hráčky ve zcela exhibičním duchu. Diváky bavila především nejužitečnější hráčka zápasu Kiesha Brown, která ukázala, že tři sezóny v WNBA odehrála zcela oprávněně. Když Veronika Bortelová proměnila deset vteřin před koncem Oba trestné hody, Folimanka vypukla nadšením. V poslední vteřině ještě přidala sto druhý bodík Kamila Opluštilová a udělala tak za pohárovou premiérou Pražanek pěknou tečku. „USK má skvěly tým. Dneska byly naše soupeřky jednoznačně lepší,“ přiznal sportovně porážku trenér Medveščaku Nikola Plečaš. „Vybíráme si nováčkovskou daň, v evropském startujeme poprvé. Věřím ale, že budeme zápas od zápasu lepší. „Chtěl bych své hráčky pochválit. K zápasu přistoupily zodpovědně, především v začátku jsme skvěle bránily a tak už v polovině byl zápas rozhodnout,“ řekl spokojený kouč USK Lubor Blažek. Své hráčky však přeci jen pokáral za třetí čtvrtinu. „Vím že je těžké nalézt motivaci, když vedete rozdílem čtyřiceti bodů, jenže v zápase se silnějšími soupeři by se nám mohla podobná nekoncentrovanost vymstít. Závěr už ale byl opět plně podle našich představ,“ dodal Blažek. „Jsem ráda že nám zápas tak pěkně vyšel. Myslím že jsme hrály jako správný tým, dařilo se všem a to je pak basketbal opravdu zábava,“ zářila nejužitečnější hráčka zápasu Kiesha Brown. Další zápas čeká USK příští týden ve čtvrtek na půdě maďarského celku Foton Šoproň.